Sağlık

Tonsillit Nedir, Tonsillit Belirtileri Nelerdir?

Tonsillit Nedir, Tonsillit Belirtileri Nelerdir?
Written by Merve

Tonsillit Nedir, Tonsillit Belirtileri Nelerdir? Genelde kış mevsiminde hemen hemen herkesin geçirdiği Tonsillit belirtileri ile bilinen bir rahatsızlıktır. Bununla beraber özellikle tonsillit olanlar tonsillit tedavisi sıkça araştırdı. Peki tonsillit bulaşıcı mı? Gibi merak edilen tüm sorulara yazımızda yer verdik.

Tonsillit Nedir, Tonsillit Belirtileri Nelerdir?

Tonsillit Nedir, Tonsillit Belirtileri Nelerdir?

Tonsillit Nedir?

Tonsillit özellikle kış aylarında daha sık ortaya çıkan bademciklerimizin birinin veya her ikisinin birden iltihaplanıp, ağrımasıdır. Sigara içen kişilerde daha da sancılı seyreden tonsillit yani bademcik şişmesi genelde virüsler yüzünden olur. Doğru tanı ile kısa sürede iyileşebilse de yaşa ve hayat standartlarına göre bu süre uzar ve ağrı artar.

Tonsillit Belirtileri

Peki Tonsillit belirtileri nedir? Ve Tonsillit neden olur? Tonsillit bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. Virüslerin boğaza ve dolayısı ile bademciğe tutunması ile bu bölgede şişme ve enfeksiyon görülür. Bu da hastada ağrıya yol açar.

Tonsillit belirtileri ise oldukça kolay fark edilir. Bunlar:

  • Boğazda ağrı ve batma hissi.
  • Yoğun balgam. 
  • Enfeksiyona bağlı olarak ateş ve halsizlik.
  • Yutkunurken ve yemek yerken boğazda ağrı.

Gibi net ve fark edilir belirtiler vardır.

Tonsillit Tedavisi

Tonsillit tedavisi için ilaçlardan önce henüz hastalık ve enfeksiyon başlangıcında tanı konulur ise dinlenme ve sıcak içecekler tüketerek boğazın kendi kendini iyileştirmesi beklenebilir. İlerleyen tonsillit vakalarında veya geçmeyen tonsillit durumlarında ise muhakkak en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna gidip doktor muayenesi gerekir. Genelde antibiyotik kullanımı ile tonsillitin önü alınır ve iyileşme sağlanır.

Tonsillit Nedir, Tonsillit Belirtileri Nelerdir?

Tonsillit Nedir, Tonsillit Belirtileri Nelerdir?

Tonsillit Bulaşıcı Mı?

Tonsillit virüs kaynaklı bir hastalık olduğundan dolayı bulaşıcılık riski bulundurmaktadır. Hasta kişinin tabağı bardağı başkaları tarafından kullanılmamalı ve öksürürken çevreye bulaştırmamak adına dikkatli olmalıdır.

Tonsillit En Hızlı Nasıl Geçer?

Tonsillit rahatsızlığının hızlı bir şekilde geçebilmesi sizin bolca istirahat edip bolca su içmenizle alakalıdır. Bununla beraber doktora gidip teşhis kondurmak da tedavinin en önemli parçasıdır. İlaçlarınızı aksatmadan kullanmak ve bolca tuzlu suyla gargara yapmanız gerek.

Tonsillit Kendi Kendine Geçer Mi?

Tonsillit genellikle kendiliğinden geçmek yerine ilerler. En kısa zamanda geçmesini istiyorsanız bağışıklık sistemini güçlendirecek besinlere yönelin. Aynı zamanda doktorunuzun verdiği ilaçları da kullanmayı ihmal etmeyin.

About the author

Merve

Türkiye'nin en büyük kadın bilgi platformunun 'Proje yöneticisi.'

Leave a Comment