Bakım

Sakal Neden Dökülür?

Written by Merve

Sakal Neden Dökülür? Aslında bu sorunun birçok cevabı var. Stres, kötü beslenme ve sigara kullanımı aslında bunlardan sadece birkaçıdır. Çünkü ilerleyen zamanlarda sakal dökülmesine ek olarak bıyık dökülmesi sorunu ile de karşı karşıya kalabilirsiniz. Yazımızda sakal dökülmesi sebepleri konusunu ele aldık.

İlginizi çekebilir: Saç Telleri Nasıl Kalınlaşır?

Sakal Neden Dökülür?

Sakal Neden Dökülür?

Duş sırasında yüzünüzü yıkamaya gittiğinizde veya sabah uyandığınızda saç ve sakal dökülmesi durumunu fark ettiğinizde, kesinlikle güçlü bir rahatsızlık hissi ve ardından endişe duyuyorsunuz, değil mi? Peki, bilin ki bu his tamamen normaldir, sonuçta neredeyse hiç kimse saç tellerinin yanı sıra sakal tellerinin de dökülebileceğini bilmiyor. Peki dökülen sakal tekrar çıkar mı?

Yüzde sakal dökülmesi, tahmin edebileceğinizden çok daha yaygın bir sorundur ve stres, dengesiz beslenmeden alopesi areata gibi otoimmün hastalıkların varlığına kadar farklı nedenleri vardır. Çoğu erkek, her gün tıraş olmaya alışkın oldukları için bu sorunu yaşadıklarının farkına varmazlar ve yüz derisi her zaman pürüzsüz kalır.

Yazımızın sonunda artık sakal hayranları- kısa ya da uzun olsun- sakalın hacminde ve kalınlığındaki herhangi bir değişikliği daha iyi fark edebilir.

Sakal Dökülmesi Sebepleri

Son zamanlarda birçok erkek ‘’Sakallarım dökülüyor.’’ Şikâyeti ile yüz yüzeler. Lakin kimse tam olarak nedenini bilmemekle birlikte arama motorları sakal dökülmesi sebepleri konusunu araştırmakla meşgul. Aşağıda sakal ve bıyık dökülmesi nedenlerini listeledik.

Sakala Uygun Bakımı Yapmamak.

İlk başta, sakal tellerinin düşmesinin ana nedenlerinden birinin bakım eksikliğini vurguluyoruz. Hem cilt hem de yüzdeki tüyler, hijyen ve bakım ürünleri seçerken dikkat edilmesi gereken kendine has özelliklere sahip olduğundan dolayıdır.

Bu yüzden, saç şampuanı veya hatta yüzünüzde vücut sabunu kullanıyorsanız çok dikkat edin! Uygun bakımın yapılmaması veya yanlış ürünlerin kullanılması, sakalın kurumasına ve kırılmasına ve dolayısıyla sakal dökülmesi sorununa neden olabilir.

Sağlıklı bir sakala sahip olmak için bir bakım rutini sürdürmelisiniz ve kaliteli sakal ürünlerine yatırım yapmak esastır.

Yeteri Kadar Sağlıklı Beslenmemek.

Sakalınızın dökülmesine neden olabilecek bir diğer durum da beslenme eksikliğidir. Besin eksikliği, sakal büyüme döngüsünü doğrudan etkiler, bu da zayıflamasına ve dökülmesine neden olabilir.

Bu şekilde, proteinler, vitaminler, çinko, demir, kalsiyum ve diğer temel besinlerin yanı sıra sadece sakalın bakımı için değil, tüm vücudunuzun düzgün çalışması için zengin olan sağlıklı bir diyet sürdürmek önemlidir.

Ayrıca vücudunuzu nemli tutmayı da unutmayın! Bu arada suyun besinlerin emilimine yardımcı olduğunu ve bu maddelerin vücudun çeşitli bölgelerine taşınmasına ve dağıtılmasına yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? Bu kadar. Yani, uzman ipucu: Ortalama olarak, minimum günde 2 litre sudur.

Dökülen Sakal Tekrar Çıkar Mı?

Normal şartlar altında günde 30 adete kadar sakal dökülmesi doğaldır. Rakam sizi korkutabilir ama merak olarak yüzümüzde sakal kıllarının doğduğu yer olan ortalama 30.000 kıl kökü vardır. Bu nedenle, günde %0,1’den daha az bir sakal kaybından bahsediyoruz.

Dökülen sakal tekrar çıkar mı? Sorusunun cevabının ise nedene bağlı olarak evet olduğunu söyleyebiliriz.

About the author

Merve

Türkiye'nin en büyük kadın bilgi platformunun 'Proje yöneticisi.'

Leave a Comment