Bakım

Saç Yağlanmasına Ne İyi Gelir?

Written by Merve

Saç Yağlanmasına Ne İyi Gelir? Kadın erkek fark etmeksizin dış görünüşümüzün en önemli parçalarından biri olan saçlarımız her iki cinsiyet için de çok önemli olup bakımına uzun uğraşlar ve çabalar harcasak da dış etkenlere çok açıktır. Çoğu insanın muzdarip olduğu saç yağlanması sorunu aslında saçların dibindeki saç derisinin yağlanıp, bu yağın saçlara uzanmasıdır. Günlük hayatımızda son derece rahatsız edici ve özgüven kırıcı olabilecek olan saç yağlanması için alınabilecek bir çok önlem vardır. Aşağıda saç yağlanmasının neden olduğunu ve saç yağlanması ile ilgili birkaç soruya cevap bulabilirsiniz.Saç Yağına Ne İyi Gelir?

Saç Yağlanması Neden Olur?

Saçlarımız dış etkenlere son derece açık oldukları için her yaştan insanın yakındığı genel ve rahatsız edici bir problemdir. Bünye ve yapının da etkilediği saç yağlanmasının en büyük etkeni, yaşanılan ortam ve beslenme tarzıdır. Fazla yağlı gıdalar tüketildiğinde bunun etkisi vücudumuzun her yerine olduğu gibi saçlarımıza da olur. Ayrıca saçlara sürekli el teması ve saçları fazla sıcak su ile yıkamak da yağlanmaya neden olup bunu hızlandırır.

Saç Yağlanmasına Ne İyi Gelir?

Çoğu şampuan markası tarafından her cinsiyet ve yaş grubu için şampuan karşıtı şampuanlar reyonlarda yerini almaktadır. Bunlar dışında evlerimizde kendimizin de alabileceği daha basit ve ekonomik önlemler vardır. İlk olarak beslenme tarzımızı düzenleyip, fazla yağlı yiyeceklerden uzak durduğumuzda saç yağlanmasında gözle görülür bir azalış meydana gelir. Bunlar dışında ise saçlara:

  • Elma sirkesi
  • Limon suyu
  • Karbonat
  • Siyah Çay 
  • Aloe vera 

Gibi çoğu soruna karşı kullanılan mucizevi şeylerle önlemler alınabilir. Aşağıda evlerde en çok tercih edilen yöntemlerin ne olduğu ve nasıl yapıldığını bulabilirsiniz.

Saç Yağına Ne İyi Gelir?

Karbonatla Saç Yağlanması Tarifi

Çoğu bakım kürünün devirbaş hammaddesi olan karbonat yağlı saçlara karşı evlerde uygulanacak bakım küründe de vardır. Öncelikle bir kaba bir litre su koyulur ve içine 3-4 yemek kaşığı karbonat atılır ve karıştırılır. Elde edilen karışım saçta en az 20 dakika bekletilip ardından saçlar ılık su ile durulanır.

Saç Yağına Ne İyi Gelir?

Siyah Çayla Saç Yağlanması Tarifi

Siyah toz çay içinde bulunan asitler sayesinde saçlara uygulandığında yağ giderici etki eder. Çoğu evin her akşam en gözde sıcak içeceği olan demlenen çayı bir su bardağı kadar alıp saç derinize sürün. 20 dakika bekletip ardından sıcak su ile durulayın. Bu işlemi haftada en az 2-3 kez tekrarladığınızda gözle görülür bir değişim göreceksiniz.

Saç Yağına Ne İyi Gelir?

Elma Sirkesiyle Saç Yağlanmasını Tarifi

Mutfaklarımızın vazgeçilmez ürünü olan elma sirkesini yaptığımız yemekler kadar, bakım için yaptığımız şeylerde de kullanırız. Bunlardan biri de saç yağlanmasıdır. Siyah çayda olduğu gibi elma sirkesi de içeriğindeki asitler sayesinde saça uygulandığında yağ giderici etki sağlar. Bir su bardağı suya dökülen az miktarda elma sirkesi iyice karıştırılır ve saça uygulanır. 10-15 dakika beklettikten sonra burada dikkat edilmesi gereken husus diğer yöntemlerin aksine elma sirkesi ile bakım sonrasında saçları soğuk su ile durulanmalıdır.

About the author

Merve

Türkiye'nin en büyük kadın bilgi platformunun 'Proje yöneticisi.'

Leave a Comment