Bakım

Prp Tedavisi Nedir? Saç Çıkarır Mı?

Written by Merve

PRP Tedavisi son zamanlarda oldukça çok kullanılan bir tedavi türüdür. Her yıl giderek daha çok insanın uygulattığı ve daha çok doktorun tercih ettiği PRP Tedavisinde kilit rolü trombositler oynar. Trombositlerin en önemli işlevi yaraların ve ölü hücrelerin yenilenmesidir. PRP Tedavisinin en önemli etkisi vücuttaki bu yaraların ve ölü hücrelerin yenilenmesini hızlandırmaktır. PRP Tedavisinde doktor hastanın kolunda damar yolu açarak buradan biraz kan alır ardından bu kana santrifüj işlemi uygular. Makine kandaki trombositlere ve plazmaya sifon etkisi yaratıp, konsantre hale getirene kadar devam eder. PRP Tedavisi yaklaşık 15 dakika sürer. Durumlara göre gerekli seans sayısı değişkenlik gösteren PRP Tedavisi basit sorunlarda tek seansta yeterli olup çeşitli durumlarda üç dört seansa uygulanması gerekebilir.

Bkn: Örgü ile saç uzatma | Örmek saçı kaç cm uzatır?

Prp ile saç tedavisi
Prp ile saç tedavisi

Prp Tedavisi Nedir?

Prp tedavisi kişinin kanı ve kan içerisindeki plazmalar sayesinde makineler sayesinde konsantre hale getirilen serumun, sıvının kişinin tedavi ihtiyacı hissettiği bölgeye enjekte edilmesidir.

Prp Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

PRP Tedavisi kan bazlı bir tedavi olduğu için uygulamadan bir hafta önce kan sulandırıcı etkisi olan ilaçlar kesinlikle kullanılmamalı, yağ asidi, sarımsak ve keten tohumu gibi gıdaların ve takviyelerin tüketimine ara verilmelidir. Ayrıca alkol de kan sulandırdığı için PRP tedavisi öncesinde en az üç gün önceden alkol alınmamalıdır.

Prp Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Prp tedavisi sonrasında günlük hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Yalnızca 24 saat boyunca su ile temastan ve ağır efor gerektiren işlerden kaçınılmalıdır.

Prp İlk Seansta Etkisini Gösterir Mi?

PRP Tedavisi son zamanların oldukça revaçta olan mucizevi tedavilerinden biridir. Uygulama ilk seans sonrasında hemen kan yolu ile etkili olmaya başlayıp, ciltte parlaklık ve gözeneklerde sıkılık sağlar. Yaraların iyileşme süresini hızlandırır.

Prp Etkisi Kaç Günde Belli Olur?

PRP Tedavisi seans bazında yapılan bir tedavidir. Her seans arası 15 ila 20 gün ara verildiğinden ve en az 3-4 seans önerildiğinden 2 ay sonunda tam ve net bir iyileşme görülür.

Prp’yi Kimler Yaptıramaz?

PRP Tedavisi kanser hastaları ve kanser hastalığı geçmişe olanlara, bağışıklık sistemi zayıf kişilere, antibiyotik tedavisi görenlere ve kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilere yapılmaz.

Prp ile saç tedavisi
Prp ile saç tedavisi

Prp’nin Saça Faydaları

PRP Tedavisi vücut için olduğu kadar saç içinde etkili ve kullanılan bir yöntemdir. Saç ekimi tedavisi öncesinde uygulanan PRP tedavisi ile ilgili aşağıda merak edilen sorulara yer verilmiştir.

Prp ile Saç Tedavisi

Özellikle artık genç yaşlardan itibaren saç dökülmesi ve kelleşme sorunu yaşayan erkekler çözümü saç ektirme tedavisinde aramaktadır. Bu işlem öncesinde vücuda bazen PRP Tedavisi de uygulanır. Uygulanmasa bile önerilmektedir ve PRP Tedavisi de almakta fayda vardır.

Prp ile Saç Tedavisi Nasıl Yapılır?

PRP Tedavisi esnasında kişinin kendi kanını alınarak santrifüj uygulaması ile konsantre hale getirilir ve makinelerden geçirilir. Bu işlem ardından hastaya  eğer saç tedavisi ve ekimi yapılacak ise, saç köklerine ve saçlı deriye uygulanıp buralardaki saç köklerinin onarılması ve tekrar çıkması hedeflenir. Genelde de olumlu sonuçlar alınır.

Prp ile saç tedavisi before after
Prp ile saç tedavisi before after

Prp İle İlgili Sorular

Her tedavi türünde olduğu gibi PRP Tedavisi için de insanların ve hastaların kafasına bir çok soru takılır. Öyle ki bu sorular bazen kişileri PRP gibi mucizevi bir tedaviye karşı önyargılı hale getirip uzak dahi tutar. Aşağıda belli başlı sorulara cevaplar bulabilir, kafanızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz.

Prp Saç Döker Mi?

Prp tedavisi içeriğindeki trombositler sayesinde iyileştirici ve onarıcı etkisi ile hızlı olduğu kadar etkili bir tedavi türüdür. Saç köklerine uygulandığı saç gürleşmesi ve tekrar saç çıkmasını sağlayan PRP Tedavisi kesinlikle saç dökmez.

Prp Saç Dökülmesini Önler Mi?

Prp tedavisi içeriğindeki iyileştirici ve onarıcı içerikler sayesinde olan soruları gidermesi kadar önleyici işlev de görür. Saç diplerine uygulandığında saçları ve köklerini besleyerek saçları kuvvetlendirir ve dökülmeleri önler. Tabii yine de saç bakımı da bunun için olmazsa olmaz bir bakımdır.

Prp Saç Tedavisi Kalıcı Mı?

Oldukça etkili olan Prp saç tedavisi seansları ortalama yarım saat sürüp en az 3 seans önerilir. İlk seanstan itibaren ne kadar etkisini gösteriyor olsa da tam iyileşme tüm seanslar tamamlandığında gerçekleşir. Fakat maalesef Prp saç tedavisi kalıcı değildir. Etkisi yaşam standartlarının etkisi ile değişiyor olup etkisi ortalama 6-8 ay kadar sürer, devam eder.

Saç Prp’si İşe Yarıyor Mu?

Etkileri ve faydası birçok hastalık ve farklı konularda önlem için kanıtlanmış olan PRP tedavisi uygulandığı her konuda faydalı olup, işlevselliğini kanıtlamış bir tedavi türüdür.

Prp Saça Etkisi Ne Zaman Başlar?

PRP tedavisi uygularken hastanın ve saç yapısının durumuna göre 3-4 seanslık düzenli bir tedavi programı hazırlanır. İlk seanstan sonra etkisini göstermeye başlayan PRP Tedavisi tam etkisini tüm seanslar tamamlandığında gösterir.

Saç Prp Kaç Seansta Etkisini Gösterir?

Tüm tedavi türlerinde olduğu gibi PRP tedavisinde de düzen ve istikrar şarttır. Yaşam şartlarını da düzeltmesi ve dikkat etmesi gereken hastalar saç için PRP Tedavisi etkisini tüm seanslar yani en az 3 seans ardından görür.

Prp Saç Gürleştirir Mi?

Saç köklerine ve derisine uygulanan PRP tedavisi hızlı bir şekilde vücuda etki etmeye başlayıp saçlara parlaklık ve gürlük kazandıran bir tedavi çeşididir

Prp Saça Zarar Verir Mi?

Kesinlike PRP tedavisi vücudun uygulanan yerine herhangi bir zarar vermediği gibi saç ve saç derisi için de bir risk teşkil etmez. Yalnızca risk faktöründe bulunan ve PRP tedavisi önerilmeyen kişilerin dikkatli olması ve PRP tedavisi alacaksa öncesinde doktor tedavisi alması gerekir

Prp Saçı Kalınlaştırır Mı?

Saçları köklerinden itibaren besleyen ve destekleyen Prp tedavisi saçları kalınlaştırıp, güçlendirir.

Prp Saç Uzatır Mı?

PRP Tedavisinin saç uzama etkisi üstüne tam bir etkisi gözükmese de besleyici ve faydalı içeriği sayesinde uzama hızını da arttırdığı tahmin edilmektedir.

Prp Saç Beyazlamasına İyi Gelir Mi?

Mucizevi tedavi türü PRP tedavisi travma ve ilaç sonrası, yanlış boya kullanımı sonucu oluşan beyazlıklara iyi gelip saça doğal renginin kazandırılmasına yardımcı olur. Fakat yaş ile birlikte gelişen beyazlaşmaya herhangi bir etkisi yoktur.

Saç Prp Uygulaması Acıtıyor Mu?

Prp uygulamaları iğne ile yapıldığından dolayı iğne fobisi olan insanlar için biraz korkutucu olabilmektedir. Fakat iğnelerin yalnızca ucu hafif hafif batırıldığından ve saç derisi altındaki kafatası yapısından dolayı acı çekmeye uygun olmadığından bu tedavi esnasında çok az acı hissedilir ve tamamen anlıktır.

Saç Prp Ve Mezoterapi Farkı

PRP Tedavisi yapısı itibari ile hastanın kendi kanı ve kan içerisindeki plazmalar ile  yapıldığından daha etkilidir ve olmayan saçın tekrar çıkmasını sağlar. Öte yandan mezoterapi ise halihazırda olan saça ve deriye ihtiyacı olan faydalı mineral ve besinlerin verilmesidir.

Prp Yapılan Saç Ne Zaman Yıkanır?

PRP tedavisi sonrasında uzmanlar tarafından en az 1 gün boyunca su ile herhangi bir temas kesinlikle önerilmez ve dikkatli olunması tavsiye edilir.

About the author

Merve

Türkiye'nin en büyük kadın bilgi platformunun 'Proje yöneticisi.'

Leave a Comment