Bakım

Protez Tırnak Kırılması

Protez Tırnak Kırılması
Written by Merve

Protez Tırnak Kırılması genellikle tırnakları alet niyetine kullananlarda meydana gelir. Kırılan Protez Tırnak Nasıl Tamir Edilir? Gibi sorular her ne kadar merak edilse de bununla beraber Kırılan Protez Tırnak Nasıl Yapıştırılır? Gibi sorularda ardından geliyor.

Gelin hep beraber Protez Tırnak Neden Kırılır? ve Protez Tırnak Çatlar Mı? Gibi soruların cevaplarına göz atalım.

Protez Tırnak Kırılması

Protez Tırnak Kırılması

Protez Tırnak Kırılması

Birçok protez tırnak yaptıranın korkulu rüyası tabi ki Protez Tırnak Kırılması. Protez tırnaklar genellikle nasıl olsa tırnaklar protez diye alet görevi gördüğü için kırılmaktadır. 

Bir şeyi zorla yerinden çıkarırken, birisine cimcik atarken veya herhangi bir tuşa basarken tırnaklarımızı kullanmamız gerekiyor. Aksi durumda protez tırnaklarda kırılma meydana gelebilir.

Tüm bunlarla birlikte protez tırnağı yaptırdığınız yerinde kaliteli olmasına özen gösterir. Çünkü protez tırnağın tekniği ve kullanılan malzemeleri bile protez tırnak üzerinde büyük önem arz etmektedir.

Protez Tırnak Neden Kırılır?

Protez tırnakların aslında birden fazla kırılma nedeni vardır. Bu protez tırnağı yapan kişi ile de ilgili olabileceği gibi protez tırnağı kullanan kişiyle de alakalıdır. Peki protez tırnağı kullanan kişi tarafından Protez Tırnak Neden Kırılır? Sorusunun cevabına bir göz atalım.

 • Tırnakları alet gibi kullanmak
 • Deterjan gibi kimyasallarla bolca temasta bulunmak
 • Protez tırnakları yeme isteği
 • Sürekli bir yerlere çarpmak

Bununla beraber birde protez tırnağı yapan protez tırnak uzmanından kaynaklanan hatalar vardır. Onlarda şu şekildedir:

 • Kalitesiz malzeme kullanımı
 • Orantısız jel dağıtımı
 • Güçlendirme işlemi yapmamak
 • Jel uygularken boşluk bırakmak
 • Tipsleri tırnağa tam oturmaması

Gibi nedenlerde protez tırnakların kırılma nedenleri arasında sayılır.

Protez Tırnak Kırılması

Protez Tırnak Kırılması

Kırılan Protez Tırnak Nasıl Tamir Edilir?

Genellikle uzun protez tırnaklarda kullanım hatasından ötürü kırılmalar meydana gelebiliyor. Lakin bu kısa protez tırnaklarında kırılmayacağını göstermiyor. Gelin hep beraber evde Kırılan Protez Tırnak Nasıl Tamir Edilir? sorusuna yakından göz atalım. Önce kısa tırnaklar için kullanacağımız malzemeler:

 • Protez tırnak törpüsü
 • Protez tırnak yapıştırıcısı
 • Nişasta

Tırnak törpüsü yardımıyla oje ve topcoatı tamamen çıkartın. Daha sonra kırılan bölgeye tırnak yapıştırıcı sürün ve kurumadan nişastaya batırın. Elinizde tampon hareketlerle yayın. İstediğiniz kalınlığa gelene kadar bir yapıştırıcı bir nişasta olarak devam edin. İstediğiniz kalınlığa gelince tırnak törpüsü ile pürüzsüz hale getirin. Daha sonra ojenizi sürün ve işi bitirin.

Uzun tırnaklarda ise yine önce oje ve topcoat tan güzelce arındırın. Daha sonra kopan parçayı tırnağın üzerine getirin ve tam üzerine çay poşetinden tek kat kestiğiniz poşet kısmını koyun ve yine tırnak yapıştırıcısı ile güzelce sabitleyin. Tamamen sabitlenince düz bir görüntü elde etmek için tırnak törpüsü kullanın ve en son ojenizi sürün. 

Kırılan Protez Tırnak Nasıl Yapıştırılır?

Protez tırnağınızda bir kırılma meydana geldiyse kırılan tırnağın boyutuna göre evde kolay şekilde kamufle edebilirsiniz. Peki Kırılan Protez Tırnak Nasıl Yapıştırılır? Gelin bakalım.

Protez tırnak canlı tırnak bölgesinden kırıldıysa ve canlı tırnağınızda hasar oluşmuşsa bu işi protez tırnak uzmanının yapması gerekiyor. Aksi durumda tırnağın enfeksiyon kapmasına neden olabilirsiniz.

Canlı tırnakta herhangi bir zarar yok ise evde kırılan protez tırnağınızı yapıştırabilirsiniz. Öncelikle kullanacağımız tırnak yapıştırıcısının tutabilmesi için protez tırnaktan ojeyi ve topcoatı çıkartmamız gerek. Bunuda protez tırnak törpüsüyle yapın.

Daha sonra çay poşetinin poşet kısmından tırnağı tutacak kadar bir parça kesin. Bu parçaya protez tırnak yapıştırıcı sürün ve kırılan tırnak ile kırılmayan tırnağın tam üzerine koyun. böylece sapasağlam tutmuş olacak.

About the author

Merve

Türkiye'nin en büyük kadın bilgi platformunun 'Proje yöneticisi.'

Leave a Comment