Bakım

Pirinç Suyu Saç Uzatma | Pirinç Suyu Saç Uzatır Mı?

Written by Merve

Pirinç suyu saç uzatma konusunda saçlarınızın ihtiyacı olan tüm besinleri vererek sağlamaktadır. Dolayısıyla saç için pirinç suyu gerekli tüm vitamin ve mineralleri sağlamaktadır. Bununla birlikte pirinç suyu saç maskesi olarak kullanmakla beraber saç peelingi olarak da kullanılarak ölü derileri temizlemektedir. Yazımızda pirinç suyunun saça faydaları ve pirinç suyu saçı kaç cm uzatır? gibi soruların cevaplarını yazdık.

Bkn: Maya maskesi lekelere iyi gelir mi?

Pirinç suyu saç uzatma | Pirinç suyu saç uzatır mı?
Pirinç suyu saç uzatma | Pirinç suyu saç uzatır mı?

Pirinç Suyu ile Saç Uzatma

Pirinç suyu nedir? Pirinç suyu cilt ve saç için besleyici midir? Pirinç suyu saç uzatır mı? Pirinç suyu faydaları nedir? Gibi sorulara cevap bulabileceğiniz yazımıza başlıyoruz keyifli okumalar.

Besleyici ve çoğu yemeğinden yanında tercih edilen, aynı zamanda bazı tatlılarda da kullanılan pirincin dünya mutfak kültüründe kullanımı oldukça geniştir. Ama bununla sınırlı kalmamaktadır. Pirinç dünya mutfağında özellikle Asya`nın doğusu, güneydoğusu ve uzak doğu Asya için oldukça önemli bir besindir. Kişisel bakım ve kozmetik sektörünün giderek çeşitlendiği günümüzde pirinç suyu cilt ve saç için de kullanılmaya başlanmıştır. Araştırmalar pirinç suyunun ten ve saç bakımında uzak doğu Asya’da antik zamanlardan beridir kullanıldığını göstermektedir. Özellikle Japonya`da kişilerin kişisel bakım rutinlerinin önemli bir parçası pirinç suyu ile bakım ve pirinç maskesidir. Yazımızın devamında pirinç suyunun faydalarından, uygulanış şeklinden faydalanmak isteyen kişiler için faydalı bir takım bilgiler bulunmaktadır

Pirinç Suyunun Saça Faydaları

Pirincin haşlanması ile birlikte içindeki faydalı mineraller suyuna karışır ve böylelikle adeta bir güzellik iksiri oluşur. Bu pirinç suyunu saçımıza uyguladığımızda ise bir çok faydasını zamanla gözlemleriz. Bunlardan bazıları:

 • Saçı güçsüzleştirmeden doğal bir esneklik kazandırması
 • İçeriğindeki doğal ve faydalı mineraller sayesinde saçları güçlendirip besleyerek saç tellerinizde kalınlaşma sağlaması.
 • Saça yumuşak bir hissiyat ve pürüssüzlük kazandırır.
 • Saça doğal ve hoş bir parlaklık kazandırır.
 • Kepeğe karşı etkilidir.
 • Saç diplerinde uyarıcı etkiye neden olduğu için saçın uzamasını hızlandırır.
 • Saç dökülmelerine iyi gelir.
 • Kuru ve tahriş olmuş saç derisini rahatlatıp buradaki gözeneklere iyi gelir. Özellikle erkeklerin saç diplerinde oluşan enfeksiyonlara iyi geldiği gözlemlenmiştir.
 • Dolayısı ile antioksidan özelliği de bulunmaktadır.
 • Uygulandığı esnada ferahlatıcı ve nemlendirici bir etkisi olur.
 • Saç köklerimizi besler.
 • Son olarak da fön sonrası oluşan elektriklenmeyi önleyerek saçın kabarmasını engeller.

Gibi bir çok faydası bulunmaktadır.

Pirinç Suyu Saç Maskesi Nasıl Yapılır?

Pirincin Dünya mutfağındaki önemi ve yerinin yanı sıra hemen yukarıda saçlarımıza ve kafa derimize faydalarından bahsettik. Şimdi sırada ise Pirinç Suyu ile kolayca yapıp, uygulayabildiğimiz Pirinç Suyu Maskesi var. Öncelikle Pirinç Suyu Maskesi nedire cevap verelim. Pirinç Suyu pirincin haşlanma esnasında içerisindeki faydalı minerallerin suya karışıp doğal ve sağlıklı bir su oluşmasıdır. Güzellik ve kişisel bakım sektörünün giderek çeşitlenip geliştiği günümüzde bu su ile maske oluşturabileceğimiz ortaya çıkmıştır. Pirinç Suyu Maskesini yüzümüze adeta bir bakım kürü gibi uygulayabiliriz. Peki Pirinç Suyu Maskesi nasıl yapılır gelin hep beraber bakalım.

Faydalarının yanı sıra yapımı oldukça kolay ve ekonomiktir. İhtiyacımız olan tek şey 1 su bardağı pirinç suyudur. Dikkat etmemiz pirinç suyunun iyice haşlanması için beklememiz gereken süredir. Yıkadığımız orta büyüklükteki pirinçleri bir kaba koyup su bulanıklaşana kadar karıştırmalıyız. Ardından süzüp, süzdüğümüz suyu ayırıyoruz ve bu suyun üzerini kapatıp 16 ila 24 saat arasında oda sıcaklığında bekletiyoruz. Pirince adeta fermente işlemi uyguluyoruz. Gereken sürenin ardından pirinç suyumuz maske olarak kullanılmak için hazırdır. Dikkat etmemiz gereken önemli bir konu da pirinç suyu 2-3 gün içerisinde kullanılmadır. Yoksa pek bir faydası kalmamaktadır.

Pirinç Suyu Saç Uzatma | Pirinç Suyu Saç Uzatır Mı?

Pirinç Suyu Saç Uzatma | Pirinç Suyu Saç Uzatır Mı?

Pirinç Suyu Saça Kullanımı Hakkında Merak Edilen Sorular

Pirinç suyu hakkında merak edilen soruları aşağıda listeledik.

Pirinç Suyu Saçı 1 Haftada Kaç Cm Uzatır?

Saçlarımızdaki kısalık ve dökülme sorunları için doğal bir yöntem olan pirinç suyu uygulaması diğer doğal yollar ile beraber maalesef sihirli bir yöntem değildir ve sabır gerektirir. Düzenli olarak uygulandığı takdirde saçta uzama gözlemlenecektir. Ama tabii ki bu bu kadar basit değil. Ne kadar bakım yapılsa da dikkat etmemiz gereken diğer konular beslenme ve düzenli yaşamdır. Ayrıca stresten de uzak durmak gerekir. Bunlara da dikkat edilip, pirinç suyu da düzenli olarak uygulanır ise haftada neredeyse 1 cm kadar uzama gözlemlenecektir.

Pirinç Suyu Saçı Ayda Kaç Cm Uzatır?

Saçlarımız besleyen ve bakımı için faydalanabileceğimiz pirinç suyunu düzenli olarak saça uyguladığımızda saçların uzaması hızlanacaktır. Ayda ortalama 2-3 cm uzayan yetişkin bir insanın saçı hayat kalitesinin düzelmesi ve pirinç suyunun etkisi ile neredeyse yüzde elli oranında daha çok uzayabilmektedir.

Pirinç Suyu Saça Nasıl Uygulanır?

Öncelikle güzel ve sakinleştirici bir duş alıp saçımıza da mutlaka şampuan uyguluyoruz. Dıştan sonra fermente ettiğimiz pirinç suyumuzu saçlarımıza tamamen döküp saçımıza ve kafa derimize güzelce uyguluyoruz. Saçlarımızın tamamı ve saç diplerimize ortalama 15-20 dakika kadar masaj yapar gibi uyguladıktan sonra biraz bekletip ılık su ile iyice duruluyoruz.

Pirinç Suyu Saçı Kurutur Mu?

Pirinç suyu içeriğindeki faydalı ve besleyici mineral, besinler sayesinde vücudumuzun içi kadar dışı için de faydalıdır. Saça uyguladığımız takdirde de nemlendirici ve ferahlatıcı etkisi ile bakımımızı yapmış oluruz ve bu etkileri sayesinde saçta kuruluk sorununa iyi gelir.

Pirinç Suyu Saçı Beyazlatır Mı?

Pirinç suyu cilde uygulandığında leke giderici etkisi sayesinde doğallık ve beyazlık kazandırmaktadır ancak saçta her hangi bir beyazlama sorununa neden olmaz.

Pirinç Suyu Saçı Döker Mi?

Pirinç Suyu saçımızı ve saç diplerimiz, kafa derimizi besleyen bir bakım kürü olduğu için saç dökülmesinin aksine saçlarımızı besler ve güçlendirir. Dökülme sorununa iyi geldiği gibi sonrası için de dökülmeye engel olucu etkisi vardır.

Pirinç Suyu Saçı Ne Kadar Sürede Uzatır?

Her duş sonrası pirinç suyunu düzenli olarak saçlarımıza ve saç diplerimize yaptığımız masaj sonrası 20 dakika kadar bekletirsek ayda 1-2 cm olan saç uzamasını yarı yarıya hızlandırıcı etkisi bulunmaktadır

Pirinç Suyu Saçı Kalınlaştırır Mı?

Saçlarımızı besleyen pirinç suyu saç diplerinden itibaren saçlarımızda kalın ve sağlıklı bir görünüme sebep olur. Ancak bu tamamen besleyici ve destekleyicidir. Kötü bir görünüme neden olmaz.

Pirinç Suyu Saçı Gürleştirir Mi?

Saçı esnekleştiren ve doğal bir görünüm kazandıran pirinç suyu uygulaması saç köklerini besleyerek saçlarımıza çok faydalı olur ve gürlük de kazandırır.

Pirinç Suyu Saçı 1 Ayda Kaç Cm Uzatır?

Yetişkin bir insanın saçları ayda ortalama 1-2 cm kadar uzayabilmektedir. Kaliteli ve stressiz bir yaşam sürdüğümüzde bu süre biraz daha uzar ve dökülmeler engellenir. Saçlarımız da vücudumuzun geri kalanı gibi bakıma ihtiyaç duyduğundan duş sonrası yapacağımız pirinç suyu masajı ve uygulaması ile bu uzamayı daha da arttırabiliriz. Neredeyse iki katı kadar uzama artışı gözlemlenebilir.

Pirinç Suyu Saç Rengini Açar Mı?

Saçlarımızı besleyen ve doğal bir bakım olan pirinç suyu saçımıza doğal bir açıklık kazandırabilmektedir. Saçtaki boyaya etkisi olmamaktadır.

Pirinç Suyu Saç Çıkarır Mı?

Pirinç suyu saçta ve saç derisindeki sorunlara iyi geldiği gibi bu bölgelerde oluşan saç dökülmeleri ve kelliklere iyi gelmektedir. Ancak maalesef genel bir kellik sorununa iyi geldiği söylenememektedir.

About the author

Merve

Türkiye'nin en büyük kadın bilgi platformunun 'Proje yöneticisi.'

Leave a Comment