Genel

Peyzaj Mimarı Nasıl Olunur?

Written by Merve

Peyzaj mimarı nasıl olunur? Sorusu şimdilerde YKS sonuçlarının açıklanması ile bir hayli araştırılmaya başlandı. 

Peyzaj Mimarı Nasıl Olunur?

Sanatsal bir yeteneğe sahip bir doğa aşığı mısınız?  Eğer öyleyse, peyzaj alanında bir kariyer ilginizi çekebilir! 

Peyzaj mimarı, müşterileri için estetik manzaralar yaratan çok yönlü, büyük ölçekli bir sanatçıdır. Ağaçları budamaktan ve çiçek dikmekten bahçe yapıları inşa etmeye ve sulama sistemleri kurmaya kadar her şeyi yapıyorlar. 

Bu çekici bir kariyer yolu gibi geliyorsa, okumaya devam edin. Adım adım kılavuzumuz, profesyonel bir peyzaj mimarı olma sürecinde size yol gösterecektir. 

1. İşin Neleri İçerdiğini Öğrenin

Peyzaj alanında kariyer yapmadan önce, bu meslek hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalışın. Bunu, araştırma yaparak ve deneyimli peyzajcılarla iletişime geçerek ve uygulamalı deneyim kazanmaya çalışarak yapabilirsiniz. 

Çoğu peyzaj mimarı, ticaretlerine duydukları gurur ve sevgiden bahseder; ancak diğerleri bunun korkaklara göre bir kariyer olmadığını söyleyecektir. İş, kabarcıklar, nasır, kavurucu sıcaklık ve el emeği gibi çeşitli mesleki tehlikelerle birlikte gelir.

Bununla birlikte, kariyer tercihlerinize uygun olduğundan emin olmak için peyzaj kariyerinizi özelleştirebilirsiniz. Bir peyzaj mimarı, mevcut bahçe düzenleriyle çalışmayı veya daha özel peyzaj alanlarında çalışmayı seçebilir. Örneğin: 

 • Aquascaping: Su bahçeleri, çeşmeler, sulama sistemleri ve drenaj sistemleri tasarlama.
 • Peyzaj mimarlığı: Açık alanların, önemli noktaların ve yapıların (golf sahaları gibi) tasarlanması.
 • Konut çevre düzenlemesi: Dış ev alanlarını temiz tutmak, güzel bahçe özellikleri kurmak ve teraslar inşa etmek. 
 • Ticari çevre düzenlemesi: Estetik açıdan hoş ticari bahçeler yaratmak.
 • Mevsimsel peyzaj: Manzaraları kötü havanın sert etkilerinden (yoğun kar, kuru yazlar ve sel gibi) onarmak. 

Peyzaj, yaratıcılık, manuel sıkı çalışma ve kaynak yönetimi içeren bir kariyerdir. Uzmanlığınız ne olursa olsun, tamamlamanız gereken birkaç genel görev vardır, örneğin: 

 • Bahçe tasarımcıları veya peyzaj mimarları ile planlama ve çalışma.
 • Görevleri bölmek ve peyzaj ekibinizle birlikte çalışmak.
 • Proje için toprağın veya alanın hazırlanması.
 • Doğru sulama sistemlerini hazırlamak ve doğru şekilde kurmak.
 • Çimlerin tohumlanması ve yayılması.
 • Çalıları ve ağaçları budama ve dikme.
 • Kaya bahçeleri, su özellikleri, kaldırım ve patikalar gibi peyzaj özelliklerinin kurulması.
 • Su ve kaya bordürlü bahçeler inşa etmek.

Peyzaj endüstrisinde görünenden çok daha fazlası var. Muhtemelen söyleyebileceğiniz gibi, sahada tonlarca iş sorumluluğu var. Giriş seviyesindeki bir peyzaj mimarı, genel emek yoğun bahçe hizmetleri yapmaya başlamak zorunda kalsa da süreçleri, insanları ve bitkileri yönetmeye odaklanarak merdiveni tırmanabilir ve el emeğinden kaçınabilir. Fırsatlarla dolu bir sektör.

2. Gerekli Eğitim ve Nitelikleri Alın 

Peyzaj endüstrisinde giriş seviyesi bir işe girmek için özel eğitim gereksinimleri yoktur. Gerçekten de gereksinimlerin bulunduğunuz ülkeye ve çalışmak istediğiniz şirkete bağlı olarak değiştiğini göreceksiniz. 

Bununla birlikte, deneyim her şeydir; deneyimli bir peyzaj mimarından iş başında eğitim almak, istihdam edilebilirliğinizi kesinlikle artırabilir. 

İhtiyacınız olan deneyimi elde etmenin birçok yolu var! Peyzaj danışmanlığı veya çıraklık eğitimi arayabilir, hatta bölgenizdeki peyzaj mimarlarını arayabilir ve işbaşı eğitimi fırsatları hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca, farklı peyzaj şirketlerinde gönüllü olarak çalışabilir ve çalışmanız hakkında onlar için bir inceleme yazmasını sağlayabilirsiniz. 

Belirli bir çevre düzenleme alanında uzmanlaşmak ve daha yüksek pozisyonlara geçmek istiyorsanız, resmi bir eğitim almak yolculuğunuza kesinlikle yardımcı olacaktır. Lise diplomanızı aldıktan sonra, çevrenizdeki çevre düzenleme kursları sunan kolejleri veya çevre organizasyonlarını aramaya başlayın. 

Aşağıdaki alanlarda bir kurs, yeterlilik veya sertifika programına kayıt olabilirsiniz: 

 • Bahçıvanlık: Yüksek değerli, yoğun olarak yetiştirilen gıda ve süs bitkilerini geliştirme, sürdürülebilir bir şekilde üretme, pazarlama ve kullanma bilimi ve sanatı. 
 • Peyzaj tasarımı: Bir arazi alanının özelliklerini estetik veya pratik amaçlarla düzenleme sanatı. Ayrıca bilgisayar destekli tasarım sistemleri gibi peyzaj teknolojilerini kullanmayı da içerir. 
 • Tarım/bitki bilimi: geleneksel büyük ölçekli çiftçilik, organik tarım, yeni sürdürülebilir üretim uygulamaları, tıbbi bitkiler, sera yönetimi ve çim ve çim yönetimi bilimi. 
 • Çevre koruma: Kirlilik ve diğer insan faaliyetlerinin neden olduğu ekosistemin tahribatını önleyerek çevreyi koruma uygulaması.

Resmi bir eğitim almak harikadır, tasarım çizimlerini anlamanıza, bitkiler hakkındaki bilginizi geliştirmenize ve projeleri nasıl yöneteceğinizi öğrenmenize yardımcı olur. 

Bir öğrenme fırsatı karşılığında her zaman gönüllü olabilirsiniz. Çünkü günün sonunda, yetkin bir peyzaj mimarı olmadan önce eğitiminize ek olarak pratik deneyimi tamamlamanız gerekecek ve yine de eğitim almadan bir peyzaj mimarı olabileceksiniz. 

Peyzaj endüstrisinde ilerleme için muazzam fırsatlar var. 

Alana üniversite diplomanız olmadan girseniz bile, yine de bir denetleyici rolüne geçme fırsatına sahip olacaksınız. Bunu başarmak için, kariyerinizde istikrarlı bir şekilde ilerlemenizi sağlayan güçlü bir iş ahlakı ve proaktif bir tutum sergilemeniz gerekecektir.

3. Becerilerinizi Geliştirin 

İster pratik bir çıraklık ister örgün eğitime dalın, istihdam alanında öne çıkmak için beceri setinizi geliştirmeye başlamanız gerekecek. 

Belirli bir alanda uzmanlaşmak istiyorsanız, tüm peyzaj mimarlarının bilmesi gereken genel becerileri öğrenmeniz ve ayrıca belirli becerilerde ustalaşmanız gerekecektir. Örneğin, bu becerilerden bazıları şunları içerir: 

 • Bahçe tasarlama ve bahçe tasarım çizimlerini anlama.
 • Son teslim tarihlerine nasıl uyulacağını ve nasıl organize tutulacağını bilmek.
 • Çevre düzenlemesinin zorluklarını fiziksel olarak kaldırabilmek.
 • Harika kişiler arası becerilere sahip olarak olağanüstü müşteri hizmetleri sunmak. 

Giriş seviyesi bir peyzaj mimarı olarak, işiniz hakkında bütünsel bilgi geliştirmelisiniz. Aynı zamanda, daha özel bir role geçmek için gereken becerileri geliştirmeye de odaklanmalısınız. 

Peyzaj spesiyaliteleri ile bireysel gereksinimleri arasındaki farkı araştırarak başlayın. Bir karara varmak için acele etmeye gerek yok, kariyeriniz boyunca açık fikirli olmak ve doğal olarak nasıl ilerlediğinizi görmek önemlidir. Ticaretin püf noktalarını öğrenmeye başladıkça, hangi yönlerin size daha çok hitap ettiğini daha kolay anlayacak ve bu alanları daha da geliştireceksiniz.  

Uzmanlığınız hakkında daha fazla bilgi edinmenin en iyi yolu, ilgi alanınızda uzmanlaşmış peyzaj mimarlarıyla iletişime geçmek ve gerekli beceriler konusunda onlardan tavsiye istemektir. Veya şu anda çalışıyorsanız, çıraklık amirinizden ilgi alanınızla ilgili daha fazla görev isteyin. Bu deneyimi yaşarken, bir kariyer günlüğü tutun ve ilgi alanınızla ilgili öğrendiğiniz her şeyi yazın ve ilgilendiğiniz işi yaparken deneyimlerinizi yansıtın. 

Bir peyzaj mimarı olarak, sağladığınız hizmetin kalitesi kariyerinizi yapacak veya bozacaktır. Esasen, siz sizin işinizsiniz ve öğrendiğiniz her yeni beceri, sizi rekabette bir beceri öne çıkarır. Ayrıntılara dikkat edin, gerçeklerinizi öğrenin, organize olun ve müşterilerinize her zaman harika bir hizmet deneyimi sunun. 

4. Sektörünüzü Bilin 

Çalışmak istediğiniz sektöre ve normlarına aşina olmak önemli bir adımdır. Bu aynı zamanda peyzaj endüstrisindeki maaş potansiyelini, gelir eğilimlerini ve iş bulunabilirliğini de içerir.

Kısacası, bu, mükemmel iş olanakları sunan gelişen bir endüstridir. Bununla birlikte, kendi araştırmanızı yapmanız ve bölgenizdeki endüstri eğilimlerini ve beklentilerini değerlendirmeniz önemlidir. 

Ulusal Peyzaj Uzmanları Birliği’ne göre, sektörde kalırsanız ve zirveye çıkarsanız, her yıl genellikle 100.000 doların üzerinde kazanan diğer yöneticilere, yöneticilere ve satış profesyonellerine katılabilirsiniz. Motive edici, değil mi? 

5. İş Aramaya Başlayın 

Bir peyzaj uzmanı olarak, işinizin insanların yaşamları ve çevrenizdeki dünya üzerindeki etkisinden gurur duyacaksınız.

Bu heyecan verici sektöre katılmaya hazırsanız, son adım iş fırsatlarına başvurmaya başlamaktır. 

Indeed, Monster.com ve ZipRecruiter gibi popüler iş ilanları başlamak için iyi bir yerdir. Ayrıca, yerel peyzaj işletmeleri ile doğrudan iletişime geçerek mevcut iş pozisyonları hakkında bilgi alabilirsiniz. 

Bir başka harika seçenek de hizmetlerinizi serbest çalışmaktır, ancak bu, bölgenizde bir peyzaj mimarı olarak sağlam bir itibar oluşturmanıza yardımcı olacak kapsamlı bir deneyime ve iyi bir iletişim ağına sahip olmanızı gerektirir.Şimdi, nefes kesen çimenliklere, binaların etrafındaki manzaralara ve halka açık bahçelere bakıp hayranlıkla baktığınız zaman, onların arkasında kimin olduğunu bileceksiniz.  Peyzaj, özellikle çok çalışmaya ve becerilerinizi geliştirmeye hazırsanız, fırsatlarla dolu bir endüstridir. Bu kılavuzun kariyer yolculuğunuzu başlatmanıza ve bir peyzaj mimarı olarak başarılı olmanıza yardımcı olacağını umuyoruz.

About the author

Merve

Türkiye'nin en büyük kadın bilgi platformunun 'Proje yöneticisi.'

Leave a Comment