Sağlık

Okaliptus Çayı Nasıl Demlenir, Neye İyi Gelir?

Written by Merve

Okaliptus çayı nasıl demlenir? Okaliptüs Çayı Nedir? Okaliptüs Çayı Tarifi? Okaliptüs Çayı Faydaları? Okaliptüs Çayı Ne Zaman İçilmeli? Gibi sorulara yanıt bulabileceğiniz yazımıza başlıyoruz. Keyifli okumalar, sağlıklı günler.

İlginizi çekebilir: Diz yaralanmasına ne iyi gelir?

Okaliptüs Çayı

Okaliptüs Çayı aynı isimden gelen Okaliptüs bitkisinden üretilir. Bitkinin demlenmesi ile yapılan Okaliptüs Çayının birçok faydası vardır ve özellikle vücuttaki fiziksel ve ruhsal birçok şeye iyi gelir. Okaliptüs bitkisinin yapraklarının öğütülüp, kurutulması ile üretilen Okaliptüs Çayı demlenme süresinin ardından sıcak ve keyifli bir şekilde içilir. Fakat her şeyin olduğu gibi fazla Okaliptüs Çayı tüketiminin de zararları vardır. Bu zararlara aşağıdan ulaşabilirsiniz. Ölçülü bir şekilde tüketmelisiniz.

Okaliptüs Çayı Faydaları

Özellikle kış aylarında ve diğer bitkiler ile harmanlanarak kış çayı olarak da tüketilebilen Okaliptüs Çayının faydalarını sıralıyoruz:

Öncelikle sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi vardır.

Kış aylarında sık sık tüketilmesinin tavsiye edildiği Okaliptüs Çayı soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlara karşı da oldukça etkilidir.

İçeriğini başka faydalı şeyler ile destekleyerek daha da bağışıklık destekleyici özellik kazandırabilirsiniz.

Sabahları kahvaltıdan önce içerek vücuttaki kan şekerini düzenlersiniz.

Hazımsızlığa ve sindirime yardımcı olur.

Balgama ve öksürüğe karşı oldukça etkilidir. Özellikle bal eklerseniz etkisi daha da artacaktır.

Okaliptüs Çayı Nasıl Demlenir?

Diğer çaylarda olduğu gibi Okaliptüs Çayı da demlenerek yapılır. İçecek kişi sayısına göre 1-2 tutam kurutulmuş Okaliptüs yaprağının üzerine kaynar su ilave edip demlenmesi için 10-15 dakika beklemelisiniz. Ardından dilediğiniz şekilde eklemeler yapıp keyifle ve sıcak sıcak içebilirsiniz.

Okaliptüs Çayı Zararları

Okaliptüs Çayını fazla tükettiğiniz durumlarda midede ve yemek borusunda yanma hissi oluşabilir. Ölçüyü kaçırmamakta fayda vardır. Veyahut oluşabilecek alerjik reaksiyonlara karşı uzmana danışılmalıdır.

About the author

Merve

Türkiye'nin en büyük kadın bilgi platformunun 'Proje yöneticisi.'

Leave a Comment