Sağlık

Mide Kanaması Belirtileri

Mide Kanaması Belirtileri
Written by Merve

Mide Kanaması Belirtileri genellikle karında ağrı ve şişlik, iştah kaybı ve sürekli olarak kusmaktadır. Peki Mide Kanaması nedir? Veyahut Mide Kanaması neden olur? Gibi merak edilen tüm soruların cevaplarını sizler için kaleme aldık.

Mide Kanaması Belirtileri

Mide Kanaması Belirtileri

Mide Kanaması Nedir?

Midemizin duvarları her ne kadar sağlam olsa da sağlıksız yaşam ve travmalara bağlı olarak yara alabilir. Ve bunun neticesinde mide içinde ve genelde de mide ile yemek borusunun birleştiği bölgede kanama meydana gelebilir. Bu rahatsızlık bir an önce tanı ve tedavi gerektiren, ciddi sonuçlara neden olabilecek Mide Kanaması olarak adlandırılır.

Mide Kanaması Belirtileri Neler?

Mide kanaması şikayetleri diğer birçok hastalık ile karıştırılabilir. Dikkat edilmesi gereken husus bu şikayetlerin geçmemesidir. Ne kadar basit belirtiler gibi gözükse de geçmeyen ve rahatsızlık vermeye devam eden durumlar akla ilk olarak mide kanamasını getirir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Peki mide kanamasının belirtileri nedir? Gelin bir göz atalım.

  • Karnın üst bölgesinde geçmek bilmeyen ağrı ve şişlik hissi.
  • Şişlik hissinin neden olduğu nefes almada güçlük.
  • Düzgün nefes alınamadığı ve gerekli oksijen sağlanamadığı için baş dönmesi ve bayılmalar.
  • Mide bulantısı ve istifra etmek.
  • İştah kaybı.
  • Sürekli tokluk hissi.
  • Terleme ve çarpıntı. Bazı durumlarda da ateşlenme.

Tansiyonda düşüklük gibi oldukça hayati belirtileri vardır.

Mide Kanaması Neden Olur?

Mide kanaması midede veya mide çevresinde oluşan tümörlerin en büyük habercisidir. Tümörün yaptığı baskı sonucu mide duvarında kanama meydana gelebilir. Diğer bir büyük neden ise ülser hastalığıdır. Hayat kalitesini oldukça düşüren ülser de mide kanamasına yol açabilir. Ve son olarak travma ve kazalar. Karın bölgesine alınan sert darbeler ve kazalar bir çok iç kanama gibi mide kanamasına da neden olur. Düzensiz yaşam ve bazı ilaçların aşırı kullanımı da mide kanamasına sebep olmaktadır.

Mide Kanamasının Tedavisi

Tıbbın ve teknolojinin ilerlemesi ile ileri seviye mide kanaması tedavileri bile endoskopik olarak yapılan basit ve kısa süreli minik cerrahi işlemlerle tedavi edilir. Hasta 1-2 gün istirahat ettikten sonra kendisine ve yediğine içtiğine dikkat etmek şartı ile günlük yaşamına kolaylıkla dönebilir.

Mide Kanaması Ne Kadar Sürer?

Mide kanaması anlık bir vaka değildir. Kısa da olsa belli bir sürede gerçekleşir ve dikkat edilip tedavi edilmez ise mide kendisini onarana kadar kanama devam edip, hayati tehlike oluşturabilir. Mide kanaması süresi 1 ila 6 hafta kadar sürebilmektedir. Özellikle akutlaşmış durumdaki mide kanamaları hastalara oldukça rahatsızlık verir.

Mide Kanaması Geçirenler Ne Yemeli?

Mide kanaması geçiren ve tedavi görmüş kişiler hafif ve yumuşak besinler tüketmeye özen gösterip genelde sıvı tüketmelidir. Özellikle patates ve un içeren gıdalar mide kanaması sonrası oldukça faydalıdır.

Mide Kanaması Belirtileri

Mide Kanaması Belirtileri

Mide Kanaması Öldürür Mü?

Mide kanaması tedavi edilmezse son evrede ölüme kadar gidebilir. Sonuçta vücutta bir kan kaybı söz konusudur. Dolayısıyla erken müdahale edilmesi önem arz etmektedir. Mide kanaması hissetmeniz durumunda en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz önemlidir.

Mide Kanaması Geçirdiğini Nasıl Anlarız?

Mide kanaması genelde kan kusmak ve dışkıda kan görülmesiyle anlaşılır. Böyle bir durumda en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz ve hızlı müdahale yaptırmanız önemlidir. mide kanaması geçiriyorsanız ağızdan hiçbir gıda almayın ve kusmuğunuzu yutmak gibi bir eylemde bulunmayın.

Üzüntüden Mide Kanaması Olur Mu?

Stres aslında birçok hastalığın baş nedenidir. Bu yüzden stres tek başına mide asidinin fazla salgılanmasına neden olacaktır. Bu durumda da midede kanama meydana gelme olasılığı artacaktır. Böyle bir durumun yaşanmaması için nefes egzersizleri ile stres seviyenizi en aşağıya çekebilirsiniz.

Mide Kanaması da Ağızdan Kan Gelir Mi?

Mide kanaması olduğunda ağızdan kan gelmek veya kan kusma gibi belirtiler görülür. Aynı zamanda dışkıda da kan olması olasıdır. Lakin her ağızdan kan gelme durumu mide kanaması demek değildir. En doğru teşhisi doktorunuz koyacaktır. Böyle bir durumda en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz önemlidir. Tedaviyi geciktirmeyin.

Mide Kanaması Geçiren Kişi Nelere Dikkat Etmeli?

Mide kanaması geçirdiyseniz artık beslenmenizi düzene sokma vaktiniz gelmiştir. Paketli ve hazır gıdalardan uzun bir süre uzak kalın. Aynı zamanda kafein ve gazlı içeceklerden de uzak kalın. Daha hafif beslenmeye özen gösterin.

About the author

Merve

Türkiye'nin en büyük kadın bilgi platformunun 'Proje yöneticisi.'

Leave a Comment