Bakım

Maya Maskesi Cilde Faydaları | Maya Maskesi Lekelere İyi Gelir Mi?

Written by Merve

1970’lerin başına dayanan maya maskesi cilt için oldukça faydalı. İçerisinde birçok mineral barındırması maya ile yapılan maskeler kategorisini bir hayli geniş tuttu. Maya maskesi cilt lekeleri için özellikle tercih edilmeye başladı. Dolayısıyla yüz için maya maskesi birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bununla birlikte maya ile cilt beyazlatma işlemi de evde yapılan pratik maskelerden birisi. Maya maskesi cilt bakımı nasıl yapılıyor? Detaylara göz atmak için yazımıza geçelim.

Bkn: Pirinç suyu saç uzatma | Pirinç suyu saç uzatır mı?

Maya maskesi cilt bakımı
Maya maskesi cilt bakımı

Maya Maskesi 

Özellikle son zamanlarda kadınların favori güzellik ürünlerinden biri olan Maya Maskesi nedir? Maya Maskesi tarifi ve Maya Maskesi nasıl yapılır yazımıza başlıyoruz. Keyifli okumalar.

Yazımıza dilerseniz öncelik ile Maya Maskesinin ne olduğu ile başlayalım. Bir çok yiyecek ve içecekte bulunan maya doğanın adeta bizler için bir hediyesidir. İçeriğinde magnezyum, fosfor, çinko, B vitamini, protein, demir ve krom bulunan Maya cildimize de oldukça faydalıdır. İçinde bulunan bu faydalı maddeler sayesinde kozmetik alanında giderek kendisine yer edinmiştir.

Şifalarından faydalanmak için yüzümüze uygulayabileceğimiz birkaç Maya maskesi çeşidi vardır. Kuru maya ve bazı destekleyiciler ile yapılan ve cilde tazelik katan maskelere kuru maya maskesi denilmektedir. Nemlendirici etkisi için ise süt ile yapılan maya maskesi tercih edilir. Antioksidan özelliği sayesinde limon ile yapılan maya maskeleri de vardır. 

Yüzümüzde zamanla oluşan gözenekler ve istenmeyen akneleri yukarıda bahsedilen bazı maya maskesi çeşitleri ile giderebilir, dış etkenlerden koruyup besleyebiliriz.

Maya Maskesinin Faydaları

Mayanın içinde bulunan doğal ve şifalı tanecikler ile maske yapımında mayaya eklediğimiz bazı maddeler ile daha da destekleyici hale getirip yüzümüz için tamamen doğal bir bakım kürü oluşturabiliriz. Yapımı oldukça kolay olan Maya Maskesinin faydaları oldukça fazladır. Faydalarından biraz bahsedecek olursak; Limon ile yapılan Maya Maskesi antioksidan özelliği sayesinde cildimizdeki ölü derileri giderip daha parlak ve kırışıkları azalmış bir cilde sahip olmamıza yardımcı olur.

Kuru Maya Maskesi ufak parçalar haline getirilip yüze uygulanabilir veya daha besleyici olması açısından maya maskesine süt ilave edip yüzde oluşan lekelerin giderilmesini sağlayabiliriz. Genel olarak faydalarına bakacak olursak maya yapısı gereği oldukça faydalıdır ve içeriğindeki B6 Vitamini ciltte kuruluğu giderici bir unsurdur ve sivilce oluşumunu yok eder.

B2 vitamini hücrelerimizin yenilenmesini ve oluşumunu hızlandırır ve B3 vitamini cilde nemlilik sağlar. Maya maskesinin egzama gibi ciddi cilt hastalıklarına iyi geldiği de gözlemlenmiştir. Cildimizin ve yüzümüzün yanı sıra onlar kadar önemli olan saçlara da iyi geldiği gözlemlenmiş olup saçın bakımında ve uzamasında gerekli olan keratanin barındıran maya saçlar için de uygulanabilmektedir.

Maya Maskesi Tarifi

Besleyici ve faydalı Maya Maskesi evde uygulayabileceğimiz doğal ve pratik bir bakım yöntemidir ayrıca oldukça ekonomiktir. Temel olarak gereken malzemelerimiz ise:

  • Limon
  • 2 yemek kaşığı ılık Su 
  • 2 yemek kaşığı Kuru Maya
  • 1 su bardağı soda
  • 1 çay bardağı sirke

Antik çağlardan beri özellikle antik mısırda soylu kadınların da vücutlarına uyguladığını gördüğümüz maya maskesi yukarıda bahsettiğimiz gibi çeşitli doğal bileşenlerle desteklenip daha da çeşitlendirilebilir. Verdiğimiz tarife isteğinize göre; Bal, süt veya yoğurt ekleyip farklı maya maskeleri de deneyebilirsiniz.

Maya Maskesi Uygulanışı Nasıldır?

Cildimiz için adeta gıda görevi ve şifa kaynağı olan Maya Maskesinin uygulanışını aşağıda bulabilirsiniz: 

Kabımızdaki ılık su içine birkaç limon damlası sıkıp maya ekliyor ve krem kıvamına gelene kadar karıştırıyoruz. İsteğimiz bağlı olarak çeşitlendirebileceğimiz başka şeyler (süt,bal,yoğur vb.) yok ise oluşan maskeyi cilde uygulayıp 20 dakika bekletiyoruz. Ardında ılık su ile o bölgeyi güzelce temizliyoruz.

Maya maskesi cilde faydaları
Maya maskesi cilde faydaları

Cilde Yapılan Maya Maskesi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Maya Maskesi Cilt Rengini Açar Mı?

Maya maskesi cildimize oldukça faydalı ve besleyicidir. Ölü derilerden kurtulmamızı sağladığı için cilde doğal bir görünüm verir ve parlaklaştırır. Dolayısıyla cilt renginiz açılır.

Maya Maskesi Ciltte Tüylenme Yapar Mı?

Maya maskesi doğru oranda kullanıldığı takdirde her hangi bir zararı bulunmamaktadır. Tüylenme gibi istenmeyen sonuçlara neden olmaz.

Maya Maskesi Cilde Zarar Verir Mi?

Doğru oranda ve düzgün bir şekilde uygulanan Maya Maskesi cildimiz için son derece faydalı ve besleyicidir. Cilde zarar verdiği düşünülmese de düzgün uygulanması tavsiye edilir.

Maya Maskesi Cildi Kurutur Mu?

Maya maskesi cildimizi nemlendireceği için ciltte kuruluğa kesinlikle neden olmaz. İçeriğindeki besleyici unsurlarla cildimize bebeksi bir his kazandıran Maya Maskesi ciltte kuruluğa neden olmamaktadır.

Maya Maskesi Cildi Sıkılaştırır Mı?

Zamanla ciltte oluşan gözeneklerimize ve kırışıklıklara da iyi gelen Maya Maskesi cildi beslediği gibi güzel bir görüntü de kazandırır. Gözeneklerin kapanmasına ve kırışıkların giderilmesine yardımcı olup uygulandığı bölgedeki cildimizi sıkılaştırır.

Maya Maskesi Cildi Yakar Mı?

Maya Maskesinin yakıcı hissiyatı ve özelliği yoktur ancak uygulandığı bölgede eğer sivilce veya yaralar varsa dikkatli olmalı ve özenli uygulamalıyız. Bu gibi sorunlar Maya Maskesi ile temasa geçince anlık yanma hisleri oluşabilir. Ancak tamamen zararsız ve geçicidir.

Maya Maskesi Ciltte Ne Kadar Durmalı?

İşin püf noktalarından biri tarif kadar ciltte durduğu süredir. Ne kadar farklı görüşler olsa da Maya Maskesinin ciltte 20-25 dakika durması yeterlidir.

Maya Maskesi Cildi Beyazlatır Mı?

İçeriği ile cildimize hoş ve bakımlı bir görüntü kazandıran maya maskesi doğal bir bakım yöntemidir. Ciltte anormal renk değişimlerine neden olmaz veya beyazlama gibi durumlara neden olmaz.

Maya Maskesi Her Cilde Uygun Mu?

Cildimiz vücudumuzun dış dünyaya karşı kalkanı olduğu için her dış etkenden ilk etkilenen yerdir. Ve beslenmesi gerekir. Maya maskesi cildimizi besleyebileceğimiz çeşitli yöntemlerden en pratik ve ekonomik olanıdır. Mayanın faydalarını da göz ardı etmememiz gereken Maya Maskesi her cilt için uygundur.

Maya Maskesi Cildi Kıllanma Yapar Mı?

Maya Maskesi ciltte kıllanma ve tüylenme gibi istenmeyen nedenlere sebep olmamaktadır.

Maya Maskesi Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Maya Maskesi her ne kadar doğal bir bakım ve kozmetik yöntem olarak sayılsa da etkisini düzenli kullanım ile bir süre sonra gösterir. Bu süre ciltteki sorunlara ve yaşa bağlı olarak değişiklik göstermekte olup ortalama 1 ila 2 hafta arasında değişmektedir.

Maya Maskesi Lekelere İyi Gelir Mi?

Cildimizi besleyici olan Maya Maskesi gözeneklerin ve kırışıkların giderilmesine yardımcı olup lekelerin giderilmesine de sağlar.

Maya Maskesi Kaç Günde Bir Yapılır?

Bizim saymaktan sizin de okumaktan yorulduğunuz Maya Maskesi her şeyde olduğu gibi bunda da fazlası zarar mantığı olmaktadır ve dikkatli uygulanmalıdır. Haftada en fazla 3-4 kullanım önerilmekte olup fazlasında cildimizde tahrişe neden olabilmektedir.

About the author

Merve

Türkiye'nin en büyük kadın bilgi platformunun 'Proje yöneticisi.'

Leave a Comment