Bakım

Maya ile Saç Uzatma | Maya Saçı Kaç Cm Uzatır?

Written by Merve

İçerisinde barındırdığı B vitamini sayesinde saça keratin bakımının yanı sıra yumuşatan ve parlamasını sağlayan maya maskesi saç uzatma ile de son zamanlarda gündeme geldi. Maya ile saç maskesi saça ihtiyacı olduğu tüm vitamin ve minerallere sahip olan gıdalardan birisidir. İçerisinde özellikle folik asit bulundurması akıllardan maya maskesi ile saç uzatma mümkün mü? Sorusunu uyandırıyor. Bu durum aslında birazda sizin beslenme düzeninizle de alakalı. Yani maskeniz kuru maya ile saç uzatma maskesi de olsa ya da pakmaya ile saç uzatma maskesi de olsa aslında tek başına yeterli kalmayabilir. Gelin şimdi hep beraber maya ile hızlı saç uzatma konusuna daha yakından göz atalım.

Bkn: Sinameki ile saç uzatma | Sinameki ile saçlar bir ayda kaç santim uzar?

Maya ile saç uzatma
Maya ile saç uzatma

Maya saç uzatır mı?

Özellikle hamur işlerinde sık sık kullandığımız kuru mayanın içerisinde bol miktarda aminoasit, folik asit ve protein barındırmaktadır. Aynı zamanda içerisinde barındırdığı B vitamini saçlardaki keratin oluşumunu desteklemektedir. Buda saçın hızla uzamasına destek sağlamaktadır.

Maya saçı kaç cm uzatır?

Aslında bu sorunun cevabını etkileyen bir çok faktör var. Düzenli besleniyor musunuz? Kan değerleriniz nasıl? Gibi sorular saçın hızlı uzamasında büyük rol oynar. Tek başına maya ile saç maskesi yeterli gelmez. Bunu desteleyebilmek için önce kan değerlerinizi tamamlayın. Daha sonrasında protein ağırlıklı beslenerek bu süreçten maksimum fayda sağlayabilirsiniz. Böylece saçı ayda ortalama 5 cm’e kadar uzatmanız mümkündür.

Maya ile saç uzatanlar

Düğün sezonunun açılmasına az bir süre kala insanlar maya ile saç uzatma maskelerine yöneldi. Düzenli olarak yapılan maya maskesi saça protein yüklediği biliniyor. Saçınızda proteine karşı bir hassaslık söz konusu ise bu saçlarınızı sertleştirecektir. Lakin normal bir saça sahipseniz saçlarınızda gözle görülür bir yumuşama fark edeceksiniz. Bununla birlikte de saçlar yumuş yumuş uzayacaktır.

Saç uzatan maya maskesi

Düzenli olarak kullanacağınız maya maskesi saçlarınızı hızla uzatacaktır. Lakin bununla birlikte saçlarınız için düzenli şekilde beslenip masaj yapmanız gerekmektedir. Daha sonra maskeden ne kadar fayda göreceğinizde bir bakın. Şimdi saç uzatan maya maskesi tarifine bir göz atalım.

Malzemeler:

  • 1 paket kuru maya
  • 2 tatlı kaşığı su

Yapılışı:

1 paket mayayı 2 tatlı kaşığı su ile güzelce homojen şekilde karıştırın. Karışımı bekletip kabarmasını sağlayabilirsiniz. Maskenin püf noktası temiz saça uygulanmasıdır ve sadece ılık su ve maya kullanıldığı için maskeyi çıkarırken sadece duru su kullanmanızdır. Ortalama olarak saçta 30-40 dakika bekletin.

Maskenin saçınıza nem vermesini istiyorsanız yumurtanın sarısını da ekleyebilirsiniz. Protein maskesi olmasını da istiyorsanız yumurtanın beyazını kullanın. Ayda 1 kez yapmanız yeterlidir.

Maya saç maskesi kaç günde bir yapılır?

Saçlarınıza mayayı uygulamaya karar verdiyseniz ayda 1 kez tekrarlamanız yeterli olacaktır.

About the author

Merve

Türkiye'nin en büyük kadın bilgi platformunun 'Proje yöneticisi.'

Leave a Comment