İlişkiler

Kutsal Eril Nedir?

Written by Merve

Kutsal eril bilinen bir kelime. Zeus, Thor veya Hıristiyan “Baba” nosyonu gibi arketipsel figürler, erkek enerjisinin kutsal niteliğini yansıtmak için kullanılan referansları oluşturan nitelikleri temsil eder.

Kutsal eril akımlar eylem ilkelerine dayanır, öncelikle beklemek yerine eyleme geçmeye odaklanır. Cinsiyet, cinsiyet veya cinsellikten bağımsız olarak tüm varlıklarda bulunan bu enerji, hassasiyet, güvenle, kendi adına konuşma ve gerektiğinde bir amaç için savaşma ile ilgilidir. kutsal eril bey olarak da adlandırdığımız ya da kutsal eril canlılar hitap ettiğimiz eriller için okumaya devam edin.

Ayrıca kutsal eril de 11 temel unsurdan oluşur:

1) risk alma,

2) atılganlık,

3) eylem,

4) disiplin,

5) sınırlar,

6) güven,

7) tarafsızlık,

8) mantıksal ve analitik düşünme,

9) savaşçı ruhu,

10) yang enerjisi

11) hayatta kalma içgüdüsü.

Kadın ve erkek

Tüm Evren, genellikle dişil ve eril olarak adlandırılan, zıt ve tamamlayıcı nitelikteki iki temel enerjiden oluşur. Bu nedenle, tüm insanlar ve varlıklar bu enerjilere erişebilir ve cinsiyet, cinsiyet kimliği veya cinsellikten bağımsız olarak her ikisi tarafından oluşturulur.

Aşağıda göstereceğimiz gibi, her iki enerji de, atadan kalma yin ve yang kavramlarında ve daha yakın zamanlarda anima ve animus kavramında olduğu gibi, eklendikleri okula veya kültüre bağlı olarak farklı şekillerde anlaşılır.

Erkeğin “dişil”ini iyileştirme ihtiyacı

Erkekler “eril” olarak sınıflandırılabilecek olanın enerjilerine çok maruz kaldıklarında, saldırganlık ve dürtüsel davranış geliştirmeleri için büyük bir eğilim vardır. Bu nedenle, erkeğin “dişiliğini” iyileştirmeye ihtiyaç vardır.

Bu şifa ve kurtarma sayesinde sevgi, işbirliği gibi Yin enerjisine ait değerlerin yeniden keşfedilmesi ve böylece tüm toplumun refahının sağlanması mümkündür. Ayrıca, dişil tarafın iyileşmesinden, eril taraf doğal olarak kendini yeniden dengeleyecektir.

Sonuç olarak, empati kurabilecek, ilişkilerinizle daha iyi başa çıkabilecek ve fiziksel, duygusal ve zihinsel bütünlüğünüzü riske atan toksik davranışları yeniden üretmeyebileceksiniz.

Kutsal Erkeklik X Toksik Erkeklik

Adam takım elbisesini ayarlıyor.

Kutsal Eril ile bağlantı kurmaya çalışırken, onunla toksik erkeklik kavramı arasında açık farklar oluşturmak önemlidir. Günümüzde erkeklik terimi, erkeklere dayatılan davranış kalıpları nedeniyle çok olumsuz bir anlama sahiptir. 

Dengesiz erkek enerjisi

Erkek enerjisi dengede olmadığında birçok sorun ortaya çıkar. Bunların arasında şiddetlenen saldırganlık, şefkatli liderlik eksikliği, yetişkinliğe kadar devam eden ergenlik ve çocuksuluk ve dişil enerjiden kopukluk vardır.

Ve bu zehirli erkeklik kalıplarının panzehiri kutsal erkekliğe bağlanmaktır. Toksik erkeklik, liderlik eksikliği, yanlış modeller ve esas olarak yokluğun yarattığı durgunluktan kaynaklandığı için korkuya dayanır.

Tüm bu kalıplar, erkekleri boğan ve kadınları yok eden ataerkil toplum tarafından sürdürülür, çünkü kadınlar fethedilecek ve hükmedilecek bir şey olarak görülür.

Aşağılayıcı olarak dişil

Her şeye hükmetmek, boyun eğdirmek ve fethetmek isteyen ataerkillik kavramlarının yönlendirdiği bir toplumda dişil, zayıflık olarak görülür ve aşağılayıcı bir karaktere bürünür. Bu nedenle, erkek çocuklar, kadınsı olan her şeyin değerinin düşürülmesi gerektiğine inanmak için erken yaşlardan itibaren eğitilir.

Sonuç olarak, ilişki kurma, duygusallaşma ve empati geliştirme sorunları yaşarlar. Ve yetişkin yaşamlarında, yakınlığı ifade etme sorunları olan, yalnızlığa mahkum olan ve yüksek düzeyde depresyon geliştiren potansiyel saldırganlar haline gelirler.

Aşırı değer verilen “erkek”

Dişil ile ilgili her şeyin değer kaybetmesinin bir sonucu olarak, “maço erkek” fikri, sürekli uyarılan toksik erkeklik standartlarından biridir.

Ve erkekliğe yönelik bu teşvikin, atletik rekabet, kadınların nesneleştirilmesi ve şiddet kullanımı için teşviklerle, birinin etrafındaki herkesten daha iyi olduğunu kanıtlama ihtiyacının olduğu gençlik döneminde zaten algılanan feci sonuçları vardır. sorunları çözmek için.

Ve bu zehirli kalıp filmler, diziler ve reklamlar tarafından destekleniyor ve “ceset”in arkasında olup bitenleri bastırmak için maskelerin kullanılmasıyla sonuçlanan sınırlayıcı inançları güçlendiriyor.

Kutsal eril ile nasıl bağlantı kurulur

Arka adam.

Kutsal eril ile bağlantı kurmak için, toplum tarafından dayatılan toksik kavramların üzerini örtmek esastır. Başlangıç ​​noktası olarak, yardıma ihtiyacınız olduğunu anlamanın yanı sıra öz farkındalık ve kendini affetme geliştirmek önemlidir. 

Kendini tanıma ve kendini affetme

Değişimi teşvik etmenin ilk adımı, cevapları kendi içinizde aramaktır. Bu süreç zor ve acı verici olabilir, ancak iç sesinizi duyabilmeniz ve içinizde uykuda olan kutsal erilinizle bağlantı kurabilmeniz çok önemlidir.

Kutsal erilinizle bağlantınızın nedenini aramaya çalışın: ilişkilerinizi geliştirmek istiyor musunuz? Daha empatik, daha az şiddet içeren biri olmak ister misiniz?

Sorularınıza cevaplar buldukça kendinizi affetmeyi öğrenmeniz önemlidir. Bu adım sayesinde değişimi tetikleyebilir, kim olduğunuzu kabul edebilir ve kendinizi affedebilir ve ardından devam edebilirsiniz. Bu, şüphesiz, bilincinizin genişlemesine ve yaşam iyileştirmenize doğru en büyük adımdır.

İçinizdeki kutsal olanla bağlantı kurun

İç sesinizi dinlerken, sizi kutsal iç dünyanıza neyin bağlayabileceğini aramaya çalışmak önemlidir. Bu, zaman alabilecek bir süreçtir, ancak zihninizi olasılığa açık tutun. Bu bağlantıyı kurmak için herhangi bir manevi inanca sahip olmak gerekli değildir, çünkü cevap kendi içinizdedir.

Ancak, belirli bir ruhsal yolu izlerseniz, bu içsel yolculukta size rehberlik edebilmeleri için akıl hocalarınızla bağlantı kurmayı deneyebilirsiniz. Dilerseniz bu bağlantıyı kolaylaştırmak için müzik, meditasyon veya doğa yürüyüşü kullanın.

Yardım arayın

Mümkün olduğunda, kutsalınızla iletişim kurma sürecinde yardım istemek önemlidir. Ne yazık ki, hala terapiyle ilgili birçok tabu var.

Ancak, size dayatılan sınırlayıcı inançlardan kurtulmaya çalışın ve hayatın bir noktasında hepimizin yardıma ihtiyacı olduğunu anlayın. Terapi iyileşme sürecinize yardımcı olabilir, çünkü ondan hayatınızın bilmediğiniz yönlerine erişebileceksiniz.

Ayrıca duygularınızı, travmalarınızın köklerini anlamanıza ve hepsinden önemlisi, kendinizi özgürce ve yargılamadan ifade edebileceğiniz bir iletişim kanalı olduğu için diyalog kurmanıza yardımcı olacaktır.

Erkek gruplarına katılın

Mümkün olduğunda, erkek gruplarına katılmaya çalışın. Onlarda sizinle aynı yolculukta olan ve arayışınız sırasında size yardımcı olabilecek erkeklerle tanışabileceksiniz.

Bu toplantılarda, erkek olmanın ne olduğunu yeniden çerçevelemeyi ve sizinle aynı iyileşme sürecinde olan diğer erkeklerin deneyimlerini dinlemeyi öğreneceksiniz. Yalnız olmadığınızı ve birçok erkeğin benzer sorunlar yaşadığını fark edeceksiniz.

Bu anlamda, erkek grupları aynı zamanda destek ağları olarak da hizmet eder ve gitmek istediğiniz yere varabilmeniz için size bir tür harita veya hatta yapılandırılmış bir program sağlayabilir. Aramaya rağmen.

Diğer erkekleri iyileşmeye teşvik etmek

Referans olma bilincinizi varsayarak, diğer erkekleri iyileşmeye teşvik edebilmeniz önemlidir. Bu onları “dönüştürmek” ya da sizinle aynı yolu izlemeye zorlamakla ilgili değil, sağlıklı ilişkilerle dolu dolu bir yaşama giden bir yol olduğunu göstermektir.

Bu nedenle, kendinizi içinde bulduğunuz durumda olan insanları cesaretlendirin ve buna göre hareket edin, böylece erkek ve erkeklerin maruz kaldığı toksik erkeklik kalıplarını yıkmaya yardımcı olabilirsiniz.

Bazen konuşmak kadar önemli olan dinleme yeteneğine sahip olmaktır. İhtiyacı olanları dinleyin ve konuşmanız gerektiğinde toksik noktalar içeren konuşmaları bir kenara bırakın ve duygularınızı ve duygularınızı ifade etmek için yer açın.

Eşitliğe açılma

Kutsal erkekliğinizle bağlantı kurmanın ve zehirli erkekliğinizi bırakmanın bir parçası da cinsiyetçi önyargıları ve tutumları bırakmaktır. Toksik erkekliğin korku temelli olduğunu ve kutsal erkekliğin korkunun tedavisini sunduğunu unutmayın.

Çeşitliliğe açık olun ve feminist hareket, kadınların hareket içindeki rolünün farkına varmak ve cinsiyet eşitliğinin öneminin farkına varmak gibi diğer önemli toplumsal nedenleri tanımaya çalışın.

Farklı olana evet deyin ve yolunuzu açacak fırsatları göreceksiniz. Bunu yaparak erkek olmaktan vazgeçmeyeceksin. Aslında, çok sayıda erkeğin açık fikirli olması ve cinsiyet, etnik köken veya cinsel kimlik gibi birçok farklılığa saygı duyması gerekir.

Referans olma bilinci

Kutsal erilinizle tanışma yolculuğunuza başladığınız andan itibaren, bir referans olduğunuzun farkında olmanız önemlidir.

Kendinizi dönüşmekte olduğunuz yeni erkekle ilgili yeni bir şekilde ifade etmeniz ve daha fazla empati, saygı ve özgüvenle sağlıklı bir yaratım ve ilişki için gerekli olan erkeksi arketipleri yansıtan bir referans figür olarak hareket etmeniz önemlidir.

About the author

Merve

Türkiye'nin en büyük kadın bilgi platformunun 'Proje yöneticisi.'

Leave a Comment