Genel

Gusül Abdesti Nedir Gusül Abdesti Nasıl Alınır

Gusül Abdesti Nedir Gusül Abdesti Nasıl Alınır
Written by Merve

Gusül abdesti nedir gusül abdesti normal abdesti kapsayan bir abdest çeşididir. Özellikle cima yaptıktan sonra gusül abdesti alınması gerekmektedir. Yazımızda gusül abdesti nasıl alınır? Sorusunun cevabını kaleme aldık.

Gusül Abdesti Nedir Gusül Abdesti Nasıl Alınır

Gusül Abdesti Nedir Gusül Abdesti Nasıl Alınır

Gusül Abdesti Nedir?

Çok sıkça aslında duyduğumuz gusül abdesti müslümanlar için oldukça önemli olan bir meseled,r. Müslümanlara için ibadet öncesi temizlik çok önemli olduğundan ve Allah’ın huzuruna temiz çıkmak istediklerinden dolayı alınır. Burada her ne kadar normal abdeste benzese de çeşitli farklılıkları bulunmaktadır.

Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Gusül abdesti alırken vücudumuzun tamamı su ile temas etmeli ve temizlenmelidir. Sonrasında kişinin niyet alması gerekir. Elleri bileklere kadar yıkadıktan sonra edep yerlerini temizler. Ardından sağ avuç ile ağza üç kere su alınır ve gargara yapılarak boğazın temizlenmesi sağlanır. Burada kişi oruçlu ise boğaza kaçmamasına özen gösterilmelidir. Sağ eliyle burnuna ve genzine üç kere su çeker. Sonrasında sol eliyle burnunu temizler. Bundan sonrası tıpkı namaz abdestinde olduğu gibidir.

Gusül Abdesti ve Normal Abdest Arasındaki Fark Nedir?

Gusül abdesti vücuttaki maddi ve manevi kirlilik durumunu gidermek için alınır. Normal abdest ise yalnızca ibadet öncesi vücudun belli yerlerini su ile temizlemektir.

Gusül Abdesti ile Namaz Kılınır Mı?

Gusül nasıl alınır? Sorusunun cevabına baktığımızda aslında gusül abdestinin namaz abdestini içerdiğini görmekteyiz. Dolayısıyla gusül alındıktan sonra ekstradan bir namaz abdesti almanız gerek yoktur.

Kadınlarda Gusül Abdestini Bozan Durumlar

Kadınlarda öncelikle adet döneminin gusül abdestini bozduğu ile başlamak isteriz. Daha sonra kadınların doğum yaptıklarında lohusalık döneminde gusül alınması gerekmektedir. Aynı şekilde cima yaptıktan sonra da kadınların gusül abdesti alması gerekmektedir.

Gusül Abdesti Nedir Gusül Abdesti Nasıl Alınır

Gusül Abdesti Nedir Gusül Abdesti Nasıl Alınır

Gusul Abdesti Normal Abdest Yerine Geçer Mi?

Gusül abdesti alınırken aslında normal abdestte almış oluyoruz. Dolayısıyla gusül abdesti normal abdest yerine geçer mi? Sorusunun cevabı evet geçerdir.

Şafilerde Boy Abdesti ile Namaz Kılınır Mı?

Boy abdesti normal abdesti de kapsayan bir eylemdir. Dolayısıyla normal abdestin yapabileceği bütün ibadetleri boy abdesti alarak da yapabilirsiniz. Bu şafiler içinde geçerlidir.

Hanefi Mezhebine Göre Gusül Abdesti ile Namaz Kılınır Mı?

Hanefi mezhebine göre gusül abdesti normal abdesti de içermektedir. Dolayısıyla normal bir abdest ile yapabileceğiniz bütün ibadetleri boy abdesti alarak da gerçekleştirebilirsiniz.

Gusül Abdesti ile Kur’an Okunur Mu?

Gusül abdesti bilindiği üzere normal abdestide içerisinde barındırmaktadır. Dolayısıyla normal abdest aldıktan sonra Kur’an okumanızda herhangi bir sakınca yok ise gusül abdesti sonrasında da herhangi bir sakın yoktur.

Gusül Abdesti Alırken Normal Abdest Almak Şart Mı?

Evet. Zaten gusül abdesti alırken içerisinde normal abdesti de barındırmaktadır. Dolayısıyla gusül alırken normal abdestte almak zorundasınız.

About the author

Merve

Türkiye'nin en büyük kadın bilgi platformunun 'Proje yöneticisi.'

Leave a Comment