Sağlık

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Written by Merve

Güneş yanığına ne iyi gelir? Sorusu özellikle yaz mevsiminden sonra bir hayli aratılmaya başlandı. Güneş yanığı giderme aslında evdeki çözümlerde oldukça basit.

İlginizi çekebilir: Bepanthol saça sürülür mü, saçta nasıl kullanılır?

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Güneşten kaynaklanan cilt yanıkları için mükemmel bir ev ilacı, ağrıyı hafiflettiği ve kabarmayı önlediği için 2. derece yanıklar için mükemmel olan muz kabuğudur. Ancak diğer iyi seçenekler, örneğin aloe, bal ve marul yapraklarıdır.

Bir ev ilacı kullanmadan önce, en önemli şey, yaraya yapışmadıkları sürece yerdeki kıyafetleri çıkarmak ve yanmış cildi yaklaşık 20 dakika soğuk su altında tutmaktır.

Ev ilaçları sadece cilt sağlam olduğunda, yaralar varmış gibi, enfeksiyon riski daha yüksek olduğunda kullanılmalıdır ve tedavi her zaman bir hemşire tarafından yapılmalıdır. Bu nedenle bu tip ev yapımı seçenekler, bölgede herhangi bir yara veya cilt kaybı olmadığı sürece 1. ve 2. derece yanıklar için daha uygundur.

Muz kabukları

Muz kabuğu, yara ve yanıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılan lökosiyanidin adlı bir maddeye sahiptir ve bu nedenle iyileşmeyi hızlandırmak ve kabarcıkları önlemek için evde ilaç olarak kullanılabilir.

  • 1 muz kabuğu

Muz kabuğunun içini kaplayan tabakayı bir bıçak yardımıyla dikkatlice çıkarın ve yanık üzerine yerleştirin. 

Aloe vera jeli

Aloe lapa, yanıklar için mükemmel bir doğal ilaçtır çünkü bu bitkinin yapraklarının içinde cildi nemlendiren ve yatıştıran, iyileşmeye yardımcı olan ve yanık ağrısını azaltan bir jel vardır.

  • 1 adet aloe veranın yaprağı

Dikenleri çıkarın ve yaprağı uzunlamasına ikiye bölün. Ardından tabakanın içindeki jeli kazıyın ve ardından cildi kaplayacak şekilde steril bir kompres veya gazlı bez üzerine koyun. Bu lapa günde en az 2 kez değiştirilmelidir.

Bal

Bu doğal ilacın evde hazırlanması çok kolaydır ve yanıklar için harikadır çünkü bölgeyi nemlendirmeye yardımcı olur, iyileşmeyi kolaylaştırır ve kabarcık ve yara izlerinin oluşmasını engeller. Buna ek olarak bal, rahatsızlık ve kızarıklığı giderebilen ve ayrıca enfeksiyonların gelişmesini önleyebilen anti-inflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

  • Biraz bal

Yanmış cilde ince bir tabaka bal sürün, ovmadan gazlı bez veya temiz bir bezle örtün ve birkaç saat etki etmesini bekleyin. Bölgeyi soğuk suyla yıkayın ve günde 2 ila 3 kez tekrar yeni bir bal tabakası koyun.

Marul

Yanıklar için bir başka iyi ev çaresi, özellikle güneş yanığı durumunda marul lapasıdır, çünkü bu, cildi gençleştirmeye ve analjezik etkisinden dolayı yanık semptomlarını hafifletmeye yardımcı olan özelliklere sahip bir sebzedir.

  • 3 adet marulun yaprağı
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı

Marul yapraklarını yağla ovun ve ardından karışımı bir kompres veya temiz bir bezin üzerine koyun ve yanık üzerine uygulayın. Kümes hayvanları günde 2 kez değiştirilmelidir.

About the author

Merve

Türkiye'nin en büyük kadın bilgi platformunun 'Proje yöneticisi.'

Leave a Comment