Bakım

Gül Suyu Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar?

Written by Merve

Gül suyu nasıl yapılır? Sorusu doğallık severlerin aslında üzerinde durduğu bir konudur. Bununla birlikte bu kadar çok aratıldığını görenler doğallığın en saf hali olan gül suyunun ne işe yaradığını araştırmaya başladı. Bizde çok uzun bilgilerde boğulmamanız adına gül suyu ne işe yarar? Sorusunun cevabını detaylı bir şekilde kaleme aldık.

İlginizi çekebilir: Sena Gençtürk kimdir, yaşı, boyu kaç?

Gül Suyu Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar?

Gül Suyu Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar?

Gül Suyu

Kleopatra’dan Shakespeare’e kadar dayanan köklü bir geçmişe sahip olan gül suyu çok eski çağlarda kalmasına rağmen halen solmadı. Hatta aksine modern çağda süper canlanmayı başardı.

Eski zamanlarda kadınlar serumlar, tonerler, yüz yağları, maskeler ve kremler gibi ürünlerin içerisine katmasa da yine de evden eksik olmayan ürünlerden birisiydi. Genel olarak gül suyunun nemlendirme, yatıştırma ve rahatlatma özelliklerinden faydalanılmaktadır.

Gül Suyu Nerelerde Kullanılır?

Gül suyu güzellik sektörünün yanı sıra aslında birçok yerde kullanılmaktadır. Bunlardan en önemlisi sindirim sistemine iyi geldiğidir. Başlıca gül suyunun nerelerde kullanıldığı şu şekildedir:

 • Cilt üzerinde
 • Buhar yolu ile solumakta
 • Sindirim sistemi için içilerek

Gül Suyu Ne İşe Yarar?

 • Yemeklere ve çaylara ilave edilen el yapımı gül suyu sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olacaktır.
 • Gül suyunun buharı solunduğunda akciğerlerde rahatlama ve var olan iltihabın hafifletildiği görülmüştür.
 • Kleopatra’nın gül suyu ile banyo yaptığı bilinmektedir. Yani buradan gül suyunun cilde ne kadar iyi geldiğini de görmekteyiz. Günümüzde maskelere, serumlara ve hatta toniklerin içerisine bile girmiştir.

Gül Suyu Nasıl Yapılır?

Gül suyunu kendi saf hali ile yapmak istiyorsanız şimdiden en doğru kararı vermişsiniz demektir. Bunun için malzemeler oldukça kolay.

 • 1 avuç dolusu gül yaprağı
 • Süzmek için tülbent
 • 2 su bardağı su

Güllerin yapraklarını ayırıp cam kâseye koyun. Yaprakların üzerine 2 su bardağı su ekleyin. Ocağın altını açın ve ortalama olarak 30 dakika kısık ateşte kaynatın. Karışımı ocaktan alın ve soğuyana kadar bir köşede bekletin. Daha sonra bir tülbent yardımı ile süzün ve kullanabilirsiniz.

Gül Suyunun Faydaları

 • Cildi nemlendirir
 • Cilt tedavisine iyi gelir
 • Gözden geçirme ile savaşır
 • Antiseptik özelliği vardır
 • Adet temizliğini yapar.

Gül Suyu İçilir Mi?

Sabah.com gazetesinin haberine göre: Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan alınan izin belgesi ile artık GÜLBİRLİK’in şirketi olan Rosense markalı gül sularının içiminde herhangi bir sıkıntı olmayacak. Gıda maddesi olarak kullanılabilecek

En Doğal Gül Suyu Hangisi?

Şu an için en doğal gül suyunun Gülsha Tam Gül Suyu olduğu bilinmektedir. Lakin hiçbir şey el yapımı kadar doğal olamaz.

Gül Suyunun Doğal Olduğunu Nasıl Anlarız?

Doğal gül suyunun kokusu keskin değildir. Eğer ki sentetiklere alışmış iseniz en başında ekşimsi bir koku burnunuza gelebilir. Aynı zamanda doğal gül suları uzun süre saklanamaz.

Doğal Gül Suyu Bozulur Mu?

Doğal gül suyu kapağı kapalı kaldığında, karanlık ortamda olduğunda ve soğuk bir ortamda olduğu sürece herhangi bir bozulma yaşamayacaktır.

Gül Suyu Kıllanma Yapar Mı?

Gül suyunun tek başına kıllanmaya bir etkisi bulunmamaktadır.

Gül Suyu Yüze Sürüldükten Sonra Yıkanır Mı?

Gül suyunu cildinize uyguladıktan sonra yıkamanıza gerek yoktur.

 

About the author

Merve

Türkiye'nin en büyük kadın bilgi platformunun 'Proje yöneticisi.'

Leave a Comment