Diyet

Glutensiz Beslenme Nedir, Gluten Diyeti Nasıl Yapılır?

Written by Merve

Glutensiz beslenme şekli günümüzde çoğu yiyecek ve içecek gluten içerdiğinden dolayı zor bir iş olabilmektedir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar göstermiştir ki gluten tüketimi vücutta sinirsel rahatsızlıklar meydana getirebilmektedir. Hatta bazı durumlarda gelişen depresif ruh hallerinin de gluten tüketimi ile ilgili olduğu hakkında araştırmalar vardır. Gluten tüketimi, zararlar ve faydaları hakkında aşağıda bazı sorulara cevap bulabilirsiniz.

Bkn: Ketojenik diyet nedir? Nasıl uygulanır?

Glutensiz beslenme
Glutensiz beslenme

Glutensiz Beslenme Nedir?

Bazı insanların bağışıklık sistemi glutene reaksiyon gösterdiğinden dolayı glutensiz beslenmeyi tercih edip buna dikkat etmektedirler. Veya gluteni zararlı bulan kişiler de gluten içermeyen yiyecek ve içeceklere yönelir. Son zamanlarda hemen hemen her gıdanın glutensiz hali market reyonlarında yerini almaktadır.

Glutensiz Beslenmede Yasaklar

Gluten genelde hamur ve hamur işi yemeklerde olduğundan dolayı glutensiz beslenme şeklini benimseyen kişilerin; Beyaz ekmek, pide, lavaş, simit ve poğaça gibi günlük yaşamımızda büyük yer edinen yiyeceklerden kesinlikle uzak durması gerekir. Bunlara ek olarak makarna, şehriye, bulgur, irmik ve hazır çorbalar, hatta bazı bulyonlar da gluten içeriğinden dolayı uzak durulması gereken yiyeceklerdendir.

Glutensiz Beslenmede Neler Yenir?

Günümüzde glutenin zararları ortaya çıktığından dolayı hemen hemen her ürünün glutensiz hali de üretilmekte ve pazarlanmaktadır. Glutenden uzak durarak beslenmeye çalışan kişiler genel olarak kara ve esmer buğday ile üretilen gıdaları gönül rahatlığı ile tüketebilir. Bunun dışında pirinç, mısır, kinoa gibi gıdalar da glutensizdir.

Glutensiz Beslenme Nasıl Olur?

Glutensiz beslenme birkaç yıl önce olduğu kadar zor bir beslenme tarzı değildir artık. Çünkü günlük hayatta büyük bir yer edinen çoğu gıdanın glutensiz hali üretilmektedir. Glutensiz beslenme şeklini benimseyen kişilerin yalnızca alışveriş yaparken aldıkları üründe glutensiz ibaresi olup olmadığına dikkat etmesi yeterli olacaktır.

Gluten diyeti
Gluten diyet

Glutensiz Beslenme ile İlgili Sorular

Glutensiz yaşam tarzı hakkında en temel sorulara aşağıda yanıt bulabilirsiniz. Fakat en iyisi elbette bir diyetisyen görüşü almaktır.

Glutensiz Beslenme Zayıflatır Mı?

Zayıflama genel olarak sıkı bir diyet ve hareket gerektirdiğinden dolayı glutensiz beslenme şekli kişide tek başına bir zayıflama etkisi oluşturmaz. Yalnızca kişilerin bağışıklık ve sindirim sisteminin glutene verdiği tepkinin önüne geçilir.

Glutensiz Beslenmek Sağlıklı Mı?

Glutensiz beslenmek eğer ki sindirim ve bağışıklık sisteminin gerektirdiği bir durum değil ise sürekli uygulandığı takdirde sağlıksal açıdan risk teşkil edebilir. Glutensiz yaşam tarzında vücudun aldığı karbonhidrat azaldığı için vücut daha çok yağa gereksinim duyar çünkü enerji alımını yağ ile sağlamaya çalışır. Kısacası glutensiz beslenme lif alımını azaltan bir durum olduğu için sindirim sisteminde sorunlara neden olabilir

Glutensiz Beslenme Kilo Aldırır Mı?

Beslenme sıklığı ve düzeni aynı tutulduğu takdirde glutenli veya glutensiz beslenmenin kilo üstünde bir etkisi gözlemlenmemiştir.

Glutensiz Beslenme Kilo Verdirir Mi?

Glutensiz beslenip diyet veya spor yapmamak vücutta bir kilo verme durumuna kesinlikle neden olmaz.

Glutensiz Beslenmede Hangi Ekmek Yenmeli?

Gluten daha çok beyaz un içinde bulunduğundan dolayı glutensiz beslenme şeklini benimseyen kişilerin kara(esmer) un ile yapılan ekmekler tüketilmelidir.

Glutensiz Beslenmede Patates Yenir Mi?

Patates içerisinde gluten bulundurmadığından dolayı glutensiz beslenmeyi benimseyen kişilerin yönelebileceği son derece besleyici ve lezzetli sebzelerden yalnızca biridir. 

Bebekler Glutensiz Mi Beslenmeli?

Gluten sindirimi biraz zor olduğundan dolayı doktorlar yeni doğan bebeklere 8-9 aydan hatta garanti olarak 1 yaş öncesinde glutenli gıdaları pek önermemektedir.

About the author

Merve

Türkiye'nin en büyük kadın bilgi platformunun 'Proje yöneticisi.'

Leave a Comment