Sağlık

Düşük Tansiyon Nedir

Düşük Tansiyon Nedir
Written by Merve

Düşük tansiyon nedir genellikle genetik olarak gelen bir durumdur. Burada doktor tedavisi şarttır. Tansiyon düşüklüğü kişiye özgü olan bir sorundur. Yazımızda tansiyon düşüklüğü neden olur? ve hipotansiyon nedir? Sorularının cevaplarını kaleme aldık.

Düşük Tansiyon Nedir

Düşük Tansiyon Nedir

Düşük Tansiyon Nedir?

Kalp bilindiği üzere en önemli organlardan bir tanesi. Her kalp atımı ile birlikte vücuda pompalanan kan, damar çeperlerine basınç uygular. Bu basınca tansiyon denir. Tansiyonun normal değerden düşmesi düşük tansiyon (Hipotansiyon) olarak isimlendirilir. Tansiyon ölçümünde milimetre civa “mmHg” birimi kullanılır. Düşük tansiyon hakkında daha fazla bilgi almak için yazımızın devamını takip edebilirsiniz.

Düşük Tansiyon Belirtileri

Kan basıncının belli bir değerin(90/60 mmHg) altında olması durumuna düşük tansiyon denir. Diğer bir adıyla ise hipotansiyon diye tanımlanan bu rahatsızlıkta en çok meydana geleni ise ortostatik hipotansiyondur. Bunun oluşu sırasında bulantı, sersemlik ve gözlerde kararma gibi durumlar meydana gelebilir ve en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna gitmekte fayda vardır. İleri seviye hipotansiyon durumlarında ise şok meydana gelir ve acil medikal müdahale gerekir. Tedavi edilmediği takdirde ölümle sonuçlanabilir. Meydana gelebilecek belirtiler şu şekilde özetlenebilir:

 • Sersemlik
 • Gözlerde kararma
 • Yorgunluk
 • Halsizlik
 • Bilinç bulanıklığı
 • Bayılma ya da bayılayazma

Düşük Tansiyonun durumu ve derecesine göre yukarıdaki belirtiler ve durumları değişkenlik gösterebilir

Düşük Tansiyon Tedavisi

Düşük tansiyon olması durumunda doktora danışmak ne kadar faydalı olsa da genelde bir tedavi uygulanmaz. Evde dikkat edilen bir kaç önlem ve hayat standartlarının değişmesi ile düşük tansiyonun önü alınabilir ancak altında başka bir hastalık yatıyor ise o hastalığın tedavi edilmesi gerekir. Bazı tedavi yöntemleri şu şekildedir:

 • Düşük tansiyon tedavisi için çeşitli ilaçların reçetelendirilmesi.
 • Kişinin mevcut kullandığı ilaçların gözden geçirilmesi ve doz ayarının yeniden yapılması.

Bu ve bunun gibi önlemler almadan önce yine de mutlaka doktora danışılmalıdır. Düşük tansiyon için kendi kendimize de alabileceğimiz bir takım önlemler vardır.

 • Aniden ayağa kalkmamak
 • Uzanırken kafamızı vücut hizasından 10-15 cm kadar yüksekte tutmak
 • Daha çok su tüketmek

Düşük Tansiyon Neden Olur?

Düşük tansiyon ani kan basıncı düşüşüdür. Uzanırken veya otururken aniden kalktığımızda gerçekleşebilir. Sıvı kaybı, uzun süreli yatak istirahati, hamilelik ve bazı ilaçlar ve sağlıksal problemler de düşük tansiyona neden olabilir.

Düşük Tansiyon Nedir

Düşük Tansiyon Nedir

Düşük Tansiyon Hakkında Merak Edilen Sorular

Düşük tansiyon son zamanlarda bir hayli merak edilen konulardan birisidir. Merak edilen soruları tek bir başlık altında topladık.

Düşük Tansiyon Ateş Yapar mı?

Düşük tansiyon olan hastalarda ateş görülme olasılığı yoktur.

Düşük Tansiyon Ense Ağrısı Yapar Mı?

Düşük tansiyon vücudun çeşitli yerlerinde olduğu gibi ensede de ağrıya neden olabilir.

Düşük Tansiyon Baş Ağrısı Yapar mı?

Düşük tansiyon beyindeki kan basıncı ve damarlarındaki etkisi yüzünden baş ağrısına neden olabilir.

Düşük Tansiyon Baş Döndürür Mü?

Düşük tansiyonda baş dönmesi zaman zaman meydana gelebilir. Siz yinede doktora danışmayı unutmayın.

Düşük Tansiyon Beyin Kanaması Yapar mı?

Beyin kanaması vücudumuzun en hayati organlarından olan beyindeki damarlarda çatlak veya sızıntı oluşmasında kanın beyindeki çevre dokulara yayılmasıdır Halk arasında düşük tansiyon`da beyin kanamasına neden olmasından korkulsa da düşük tansiyon beyin kanamasına neden olmamaktadır.

Düşük Tansiyon Bayılma Yapar Mı?

Bayılma beyne yeterli miktarda kan ve oksijen gitmediğinde meydana gelen ve ciddi sonuçlara yol açabilecek sağlıksal bir durumdur. Tansiyon düşüklüğü bayılmaya neden olabilir.

Düşük Tansiyon Cinselliği Etkiler Mi?

Düşük tansiyonun cinsellik üzerinde bir etkisi bulunmamaktadır.

Düşük Tansiyon Nedir

Düşük Tansiyon Nedir

Düşük Tansiyon Korona Belirtisi Mi?

İlk olarak 2019 sonlarında Çin’in Wuhan bölgesinde ortaya çıkan Sars Cov-2 virüsünün yol açtığı yeni tip koronavirüs hastalığı o günden beri dünyada çok bulaşıcı bir pandemi krizine yol açmıştır. Düşük tansiyon ile koronavirüs hastalığı arasında bir bağ bulunmamaktadır ve düşük tansiyon bir koronavirüs belirtisi olmasa da bu hastalığa yakalanan düşük tansiyon hastalarının ekstra dikkatli olmasında kendi sağlıkları açısından fayda vardır.

Düşük Tansiyona Duş İyi Gelir Mi?

Duş almak genel olarak vücudumuzu kaslarımızı, kan akışımızı etkilediğinden ve iyi geldiğinden düşük tansiyon`a iyi gelebilir.

Düşük Tansiyon El Titremesi Yapar Mı?

El titremesi günlük yaşamımızda sinir sistemimiz ve kontrolümüz dışında el kaslarımızın titremesi durumudur. Lakin düşük tansiyon el titremesi yaptığı hakkında bilgi yoktur.

Düşük Tansiyon Elde Uyuşma Yapar Mı?

Düşük tansiyon elde soğukluk hissi ve uyuşma yapabilir.

Düşük Tansiyon Felç Yapar Mı?

Felç genellikle beyne yeterince kan akışı sağlanamamasından ötürü oksijenin azalması durumunda meydana gelebilmektedir. Düşük tansiyon felce neden olmamaktadır.

Düşük Tansiyon Göze Vurur Mu?

Düşük tansiyon durumunda beyne yeterince kan gitmediğinden gözlerimiz bulanık görebilir ve göz kararması yaşayabiliriz.

Gebelikte Düşük Tansiyon Bebeğe Zarar Verir Mi?

Bunun cevabını size en iyi doktorunuz verecektir. Başka bir hastalığınız var mı? Hangi ilaçları kullanıyorsunuz? Gibi sorular büyük önem arz etmektedir.

Düşük Tansiyon Nedir

Düşük Tansiyon Nedir

Düşük Tansiyona Hangi Bölüm Bakar?

Düşük tansiyon sorunu yaşıyorsanız iyi bir hastanenin kardiyoloji bölümden randevu alın.

Düşük Tansiyon İshal Yapar Mı?

Gün içerisinde çokça kez, sıvı ve düzensiz şekilde bağırsak hareketleri oluşması durumuna ishal denir. Düşük tansiyon vücutta neden olduğu bir çok komplikasyon gibi ishale de neden olabilmektedir.

Düşük Tansiyon Kalp Çarpıntısı Yapar Mı?

Tansiyon düşüklüğünü karşılamak için kalp reaksiyon gösterir ve daha hızlı atar. Bu da kalp çarpıntısına neden olur.

Düşük Tansiyon Kulak Çınlaması Yapar Mı?

Kulak çınlaması herhangi bir uyarı, uyaran olmaksızın kişinin bir ses algılamasıdır. Düşük tansiyon kulaklarda çınlamaya neden olabilmektedir.

Kansızlık Düşük Tansiyon Yapar Mı?

Kansızlık vücutta kan değerlerinin azalması ve kan basıncının azalması düşük tansiyona neden olabilecek nedenlerden biridir.

Düşük Tansiyona Limon İyi Gelir Mi?

Limon özellikle enfeksiyonu çözmek konusunda bir numara. Bununla beraber düşük tansiyona da iyi gelebilir.

Düşük Tansiyon Mide Bulantısı Yapar Mı?

Mide bulantısının çeşitli nedenleri olabilir. Karnın üst bölgesini rahatsız eden iştah kaybına neden olan bu rahatsızlık sürekli bir istifra ihtiyacı ve durumuna yol açabilir. Mide bulantısı sadece karın bölgesinde rahatsızlık ile sınırlı kalmaz ve düşük tansiyona yol açabilir, etkileyebilir

Düşük Tansiyon Titreme Yapar Mı?

Hayır düşük tansiyon titreme yapmaz.

Düşük Tansiyon Terleme Yapar Mı?

Düşük tansiyon terleme hatta aşırı terlemeye yol açabilir.

Düşük Tansiyon Ne Zaman Tehlikeli Olur?

Düşük tansiyon anormal bir şekilde baş dönmesi, kalp çarpıntısı, durmayan titreme ve nefes alamama gibi durumlarda tehlikeli olabilir. Aynı zamanda ilaçların kullanılmaması durumunda da düşük tansiyon tehlikeli bir durum olabilir.

Aç Kalınca Tansiyon Düşer Mi?

Genellikle uzun süre susuz kalmak, uzun süre aç kalmak ve bazı zamanlarda şeker tüketmemek gibi alışkanlıklar tansiyonun düşmesini sağlar. Dolayısıyla dengeli beslenmek burada büyük önem arz ediyor.

Çok Su İçmek Tansiyon Düşürür Mü?

Tansiyon düştüğünde genellikle limonlu su içilir. Bol su içmek normal zamanda tansiyonun dengede kalmasına yardımcı olur. Onun dışında tansiyon yükseldiğinde bol su içmek yerine doktora danışın.

About the author

Merve

Türkiye'nin en büyük kadın bilgi platformunun 'Proje yöneticisi.'

Leave a Comment