Sağlık

Dövme Neden İltihap Kapar, Belirtiler Neler?

Written by Merve

Dövme neden iltihap kapar? Dövme artık yalnızca gençlerin değil hemen hemen her yaştan kişinin vücuduna severek yaptırdığı ve kendince anlamı olan veya hoş duran, genelde bir ömür taşınan oldukça güzel bir şeydir. Fakat yeni yaptırıldığında iyi bakılmadığı ve krem sürülmediği takdirde dövmeniz bozulabilir hatta enfeksiyon kapabilir. Özellikle yaptırılan ilk dövmede iyi düşünülüp, iyi karar verilmeli ve pişmanlık yaşanmamalıdır. Yaptıracağınız yere ve modele iyi düşüp karar vermelisiniz.

İlginizi çekebilir: Böbrek yetmezliği diyeti

Dövme Neden İltihap Kapar?

Dövme yaptırırken yaptırdığınız yerin ve kişinin uzmanlığı, hijyeni kadar sonrasında sizin yapacağınız bakım ve özende önemlidir. Özellikle dövme yaptırdıktan sonraki ilk 24 saatte o bölgenin su ile temasından kaçınıp, 1 hafta boyunca o bölgeye vazelin gibi kremler sürmeli ve çok temas etmemelisiniz. Çünkü dövme iğnenin özel mürekkepleri deri altına işlemesi ile yapılan bir işlemdir ve yaptırdıktan bir süre sonra açık bir yara gibidir.

Dövmede İltihap Belirtileri

Peki dövme bölgesinde oluşan iltihaplanma nasıl fark edilir? Belirtileri nelerdir?

O bölgede geçmeyen kızarıklık ve yanma hissi

Kabarıklık

İlerleyen iltihap ve enfeksiyon durumunda akıntı

Eğer bu belirtileri gözlemliyorsanız öncelikle en yakın sağlık kuruluşuna gidip muayene olmalı ve tedavi görmelisiniz. Ardından tekrardan dövmeyi yaptırdığınız yere rötuş işlemi için gidebilirsiniz.

İltihaplı Dövme Tedavisi

İltihaplanan dövme bölgesi tedavisi ise yaptırdığınız bölgeye göre değişmekte olup eğer tedaviye geç başlanmamış ise oldukça basittir. Çoğu durumda enfeksiyon giderici kremler ile özenli bakım ile bu iltihaplanma giderilebilir. İlerlemiş iltihap ve enfeksiyon durumlarında ise krem ile beraber ağızdan antibiyotik tedavisi de düşünülebilir. Fakat tabii ki bunlar için mutlaka öncelikle bir doktora gitmelisiniz.

 

 

 

 

About the author

Merve

Türkiye'nin en büyük kadın bilgi platformunun 'Proje yöneticisi.'

Leave a Comment