Sağlık

Diz Yaralanmasına Ne İyi Gelir?

Written by Merve

Diz yaralanmasına ne iyi gelir? Evde aslında pratik olarak diz yaralanmalarını tedavi edebilirsiniz. Lakin çıkık ya da kırık durumunda müdahele etmemelisiniz. Evde diz yaralanması nasıl geçer? Sorusunun cevabı yazımızda…

İlginizi çekebilir: Jilet ile tüy nasıl alınır?

Diz Yaralanmasına Ne İyi Gelir?

Örneğin bir spor veya düşme sırasında diz yaralanması meydana geldiğinde, yaralanmaları bölgeye buz koymak ve iltihap önleyici merhemler gibi evde yapılabilecek basit önlemlerle tedavi etmek mümkündür.

Ancak ağrı çok yoğun olduğunda ve birkaç gün sonra düzelmediğinde, ortopedist ile görüşülmesi, dizin daha detaylı değerlendirilmesini sağlayan muayenelerin yapılması ve dolayısıyla daha spesifik tedavi verilmesi için önemlidir.

Sıcak veya soğuk kompresler

Bununla birlikte, buz uygulamasından sonra ağrı düzelmezse, ısı yaralı eklemi veya kası gevşettiği için bölgeye sıcak kompres uygulanması tavsiye edilir ve iyileşme aşamasında daha fazla esneklik sağlar.

Dinlenme

Diz darbesinden sonra kişinin dinlenmiş olması önemlidir, çünkü bu şekilde kasları gevşetmek ve eklemin iltihaplanmasını desteklemek, ağrıyı hafifletmeye yardımcı olmak mümkündür.

Ayrıca istirahat sırasında, hareketleri azaltmak ve şişmeyi önlemek ve bacağı yüksekte tutmak için diz ve topuk altında bir yastıkla yatakta yatarken diz bir kompresif bandaj ile bandajlanabilir. Bu şekilde, yaralanma semptomlarını hafifletmek mümkündür.

Masaj yaptırın

Eczaneden satın alınan iltihap önleyici merhemlere ek olarak, aynı zamanda iltihap önleyici ve analjezik özelliklere de sahip olan bir arnika merhemi ile yerinde masaj yapabilirsiniz.

Alıştırmalar

Yaralanmanın iyileşmesi sırasında bazı egzersizlerin yapılması da önemlidir, çünkü bu şekilde eklemin hasar görmesini önlemek ve diz hareketini geri kazanmak mümkün olur. 

Diz ağrısının belirti ve semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilecek egzersizlerden biri, sırt üstü yatıp bacağınızı bükerek, topuğunuzu yüzeyde, hareketi ağrısız bir şekilde gerçekleştirebileceğiniz noktaya kadar sürükleyerek bu egzersizi 10 kez tekrarlamaktır.

Bu eklemle hareketleri geliştirmek için faydalı olabilecek bir diğer egzersiz, bacaklar aşağı sarkacak şekilde bir masada oturmak ve ardından bacak uzayana veya ağrı sınırına kadar bacağını düzeltmektir. Bu egzersiz arka arkaya 10 kez de yapılabilir ancak egzersizlerin kişinin ihtiyacına göre değişebileceğinden fizyoterapist tarafından belirtilmesi önemlidir.

About the author

Merve

Türkiye'nin en büyük kadın bilgi platformunun 'Proje yöneticisi.'

Leave a Comment