Sağlık

C Vitamini Neyde Var? C Vitamini Eksiliği Belirtileri Neler?

Written by Merve

C vitamini nelerde var?  Askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, gıdalarda, özellikle aserola veya portakal gibi turunçgillerde doğal olarak bulunan bir mikro besindir. Bunların yanı sıra C vitamini neden önemli? Ve C vitamini eksikliği ne kadar süre içerisinde geçer? Gibi soruların cevaplarını kaleme aldık.

C vitamini nelerde var? C vitamini eksiliği belirtileri neler?

C vitamini neden önemli?

Çilek, portakal ve limon gibi C vitamini yönünden zengin besinler vücutta fazla olduklarında zararlı olan serbest radikallerle savaşarak bazı hastalıkların ortaya çıkmasını kolaylaştırdığı için vücudun doğal savunmasını güçlendirmeye yardımcı olur.

C vitamini düzenli olarak tüketilmelidir. Çünkü bu besin demirin bağırsakta emilimini kolaylaştırır, özellikle anemi tedavisinde oldukça sık kullanılır.

Ek olarak, C vitamini cildin iyileşmesini kolaylaştırır ve kan dolaşımını iyileştirir. C vitamininin vücuttaki diğer önemli işlevlerine hep beraber bir göz atalım.

C vitamini nelerde var?

 • Sarı biber (201,4 mg)
 • Doğal portakal suyu (73,3 mg)
 • Kivi (70.8 mg)
 • Limon (38,2 mg)
 • Mandalina (48.8 mg)
 • Haşlanmış brokoli (42 mg)
 • Pişmiş karnabahar (23,7 mg)
 • Kavrulmuş kırmızı lahana (40,5 mg)

Ayrıca C vitamini içeren diğer besinler az da olsa marul, enginar, kavun, muz, ıspanak, avokado, elma, havuç, erik, kabak ve pancardır. İyi miktarda C vitamini elde etmek için ideal olan taze yiyecekler veya meyve suları tüketmektir.

Günlük c vitamini ihtiyacı kaç mg?

C vitamini alımı yaşa ve cinsiyete göre değişmekte olup, 19 yaş ve üstü kadınlar için günde 75 mg tüketilmesi tavsiye edilmektedir. 

C vitamini eksikliği belirtileri

 1. Demirin zayıf emiliminin neden olduğu anemi nedeniyle yorgunluk, solgunluk ve baş dönmesi
 2. Kolajen eksikliğine bağlı yara iyileşmesinde zorluk
 3. Başta diş etlerinden ve burundan olmak üzere, ancak kan damarlarını destekleyen dokuların yırtılması nedeniyle vücudun herhangi bir yerinde olabilen kanamalar
 4. Kan damarlarının kırılganlığı nedeniyle vücutta morumsu lekeler
 5. Kalsifikasyon ve kemik oluşum sürecini değiştirdiği için özellikle çocuklarda kemik deformasyonları ve kırık riskinde artış
 6. Tırnakların, kıkırdakların ve eklemlerin saç dökülmesi ve zayıflaması
 7. Vücutta kemik ağrısı ve şişlik
 8. Dişlerin matrisi olan dentin oluşumunu değiştirdiği için dişlerin düşmesi ve yumuşaması
 9. C vitamini eksikliği beyaz kan hücrelerinin oluşumunu bozduğu ve bağışıklık sisteminin çeşitli işlevlerini değiştirdiği için grip ve soğuk algınlığı gibi enfeksiyon riskinde artış
 10. Üzüntü, zihinsel stres ve muhakeme güçlüğü, çünkü bu vitaminin eksikliği beyinde kimyasal değişikliklere neden olabilir

C vitamini eksikliği ne kadar süre içerisinde geçer?

Bu günlük C vitamini almanıza bağlı olarak değişmektedir. Günde 90 mg C vitamini alarak ve bir doktor kontrolünde kalarak kısa zamanda C vitamini deponuzu tamamlayabilirsiniz.

About the author

Merve

Türkiye'nin en büyük kadın bilgi platformunun 'Proje yöneticisi.'

Leave a Comment