Sağlık

Bronşektazi Nedir 

Bronşektazi Nedir 
Written by Merve

Bronşektazi Nedir Bronşektazi Neden Olur? Bronşektazi Öldürür mü? Bronşektazi Nasıl Tedavi Edilir? Gibi sorulara yanıt bulabileceğiniz yazımıza başlıyor, en kesin tanının sağlık kuruluşunda uzman kişiler tarafından konduğunu hatırlatıyoruz. Sağlıklı günler, keyifli okumalar dileriz.

Bronşektazi Nedir 

Bronşektazi Nedir

Bronşektazi Nedir?

Bronşektazi genelde bir travma (Koah veya tanı, tedavi edilmeyen bronşit) sonrası ciğerlerdeki bronşların kalıcı hasara uğrayıp, geri dönülemez şekilde hasar almasına verilen addır. Tanı ve tedavi uygulanmadığı takdirde ve düzenli takibe alınmadığında Bronşektazi ölümcül olabilir veya başka ciddi rahatsızlıklara neden olabilir

Bronşektazi Belirtileri

Bronşektazi belirtileri bronşit belirtileri ile her ne kadar benzer olsa da çok daha ciddi bir rahatsızlıktır. Peki Bronşektazinin belirtileri nelerdir? Gelin bir göz atalım.

Kanlı balgam en ciddi ve en kesin belirtisidir.

Kuru ve geçmek bilmeyen, aylarca sürebilen öksürük ve öksürük krizleri.

İştah kaybı ve gözle görülür zayıflama.

Solunum güçlüğü ve hırıltılı solunum.

Geçmek bilmeyen göğüs ağrısı gibi son derece ciddi ve gözle görülür belirtilere sahip olan Bronşektazi rahatsızlığından şüphelenilen durumlarda en kısa sürede acil olarak uzman kontrolü ve tedavi gerekir. Sigaradan kesinlikle uzak durulup, hayat kalitesi elden geldiğince düzeltilmelidir.

Bronşektazi Tedavisi

Bronşektazi genelde ciddi travmalar ve ciğer rahatsızlıkları olan kişiler ile beraber uzun süreli sigara kullanan ve koah hastalığı bulunan kişilerde meydana gelen bir üst solunum yolu rahatsızlığıdır. Tanı ve tedavi edilmediği takdirde oldukça ciddi ve hayati sonuçlar doğurabilen Bronşektazi tedavisi erken safhada bir nebze daha kolaydır. Peki bu tedavi ve süreci nasıldır?

Bronşektazi ciğerlerdeki bronşların kalıcı olarak hasar alması ile ortaya çıkan bir rahatsızlık olduğu için erken safhada düzenli doktor kontrolü ve ilaçlarla kontrol altına almak mümkündür. Fakat en kesin sonuç maalesef ki cerrahi işlemdir.

About the author

Merve

Türkiye'nin en büyük kadın bilgi platformunun 'Proje yöneticisi.'

Leave a Comment