Sağlık

Bağırsak Gazı Nedenleri Nelerdir, Ne İyi Gelir?

Written by Merve

Bağırsak gazı kötü beslenen birçok insanın derdi olmuş durumda. Özellikle bu durum sonucunda meydana gelen bağırsak sancısı kişinin özel hayatını da bir hayli etkilemektedir. Bunun üzerine birçok kişi doktor önerisi ile bağırsak gaz giderici ilaç kullanabilir. Lakin bunlar doktor kontrolünde kullanılması gereken ilaçlardır. Yazımızda sürekli bağırsak gazı sorununu ele aldık.

İlginizi çekebilir: Isırgan Otu Saç Gürleştirir Mi? Isırganın Saça Faydaları

Bağırsak Gazı Nedenleri Nelerdir, Ne İyi Gelir?

Bağırsak Gazı Nedenleri Nelerdir, Ne İyi Gelir?

Bağırsak Gazı

Bağırsak gazı sorununu ortadan kaldırmanın birkaç yolu vardır. Ancak en basit ve en pratik olanlardan biri, limon balsamı ile rezene çayı içip birkaç dakika yürümektir. Çünkü bu şekilde bağırsağın işleyişini uyarmak, bağırsaklarda sürekli gaz olması durumunu ortadan kaldırmak mümkündür.

Sadece bu çayın kullanımıyla gazları gidermenin mümkün olmadığı durumlarda, kalp krizi ile karıştırılabilecek çok keskin ağrılara neden olabilecek gazların aşırı birikmesini önlemek için karın masajı yapmak gerekebilir. Buna ilaveten doktor kişiye özel bağırsak gaz giderici ilaç tavsiye edebilir. Lakin kişiye özgü olan gaz giderici bağırsak hareketlerini düzenleyici ilaçlar başka birinin tavsiyesi üzerine kullanılmaması gerekmektedir.

Bağırsak Gazı Belirtileri

Bağırsak gazı belirtileri genel olarak mide gazı ile karıştırılmaktadır. Bağırsakta gaz varlığını gösterebilecek belirtiler genellikle şunlardır:

  • Bazen bir sancı şeklinde şiddetli karın ağrısı
  • Karın şişmesi
  • Sert göbek
  • Gaz
  • Kabızlık
  • Bağırsak kolik

Bu belirtilerin yoğunluğu, her kişinin hassasiyetine ve sindirim sisteminde bulunan gaz miktarına göre kişide bağırsak sancısı da meydana getirebilir..

Bağırsak Gazı Nedenleri

Bağırsak gazı nedenleri genellikle kalın bağırsakta gaz oluşumunu kolaylaştıran kabızlık veya aşırı gıda tüketiminin bağırsak işleyişinin bir modelinin varlığı ile ilgilidir. Bu yiyeceklerden bazıları yumurta, karnabahar, sarımsak, soğan ve bezelye içerir. Sürekli olarak bunların tüketilmesi sürekli bağırsak gazı oluşumuna neden olur. Sorbitol, fruktoz ve aşırı C vitamini gibi tatlandırıcılar da bazı insanlarda gaza neden olur.

Bağırsak Gazına Ne İyi Gelir?

Evde doğal yöntemlerle yapacağınız bazı metotlar bağırsakta gaz ağrısı sorununun önüne geçmeye yardımcı olacaktır.

  • Karna baskı yapın: Bağırsak gazından çabucak kurtulmanın iyi bir yolu, karnı sıkıştırmaktır. Bunun için sırt üstü yatmalı ve dizlerinizi karnınızın üzerine bükerek bölgeye baskı uygulamalısınız.
  • Karın masajı yapın: Çok etkili bir diğer alternatif ise, sanki gazları vücuttan dışarı atıyormuşsunuz gibi, yukarıdan aşağıya doğru hafif dairesel hareketlerle karın masajı yapmaktır. Masaj bağırsakta gaz ağrısı sorununun ortadan kalkması için en ideal yöntemdir.
  • Gaz gideren çaylar tüketin: Gün boyunca rezene ile melisa çayı içmek de iyi bir seçenektir. Çünkü antispazmodik özelliği vardır. Gazı gidermenin yanı sıra karın bölgesindeki bıçaklama ağrılarını azaltmaya yardımcı olur

About the author

Merve

Türkiye'nin en büyük kadın bilgi platformunun 'Proje yöneticisi.'

Leave a Comment