Sağlık

Alerjik Öksürüğe Ne İyi Gelir

Alerjik Öksürüğe Ne İyi Gelir
Written by Merve

Alerjik Öksürüğe Ne İyi Gelir  Lakin yazımızda alerjik öksürüğe iyi gelen çaylar başlığından söz ettik. Doktorun size önerdiği ilaca ek olarak yine bir doktor kontrolünde tüketip tedaviye destek sağlayabilirsiniz.

Bunların yanı sıra alerjik öksürük belirtileri yine genel olarak kişiden kişiye göre değişmektedir. Özellikle bebeklerde alerjik öksürük belirtileri yetişkin bir insandan oldukça farklı olabilir. Yazımızda alerjik öksürük hakkında birçok bilgi derledik.

Alerjik Öksürüğe Ne İyi Gelir

Alerjik Öksürüğe Ne İyi Gelir

Alerjik Öksürük Nedir?

Alerjik öksürük, bir kişi, örneğin toz (ev tozu), kedi kılı, köpek kılı veya bitki ve ağaçların poleni olabilen alerjenik bir maddeyle temas ettiğinde ortaya çıkan kuru, kalıcı bir öksürük türüdür.

Bu tür öksürük, ilkbahar ve sonbaharda daha sık görülür, ancak kışın da ortaya çıkabilir, çünkü ortamlar yılın bu zamanında daha kapalı olma eğilimindedir ve havada alerjik maddelerin birikmesine neden olur.

Alerjik Öksürük Neden Olur?

Alerjik öksürük genellikle solunum yolu alerjisi ile ilişkilidir, ana nedenler örneğin toz (ev tozu) ve bitki polenleridir.

Ayrıca ortamdaki mantar, hayvan kılı ve tüyleri veya ortamda bulunan parfüm, yüzme havuzu kloru veya sigara dumanı gibi maddeler nedeniyle de alerjik öksürük oluşabilir. Bu nedenle, örneğin alerjik öksürüğü olan kişilerin rinit veya sinüzitten mustarip olması normaldir.

Alerjik Öksürük Belirtileri

Alerjik öksürük, kuru, kalıcı ve tahriş edici, yani balgam veya başka herhangi bir salgı olmayan, özellikle geceleri olmak üzere günde birkaç kez ortaya çıkan ve başladığında artık durmayacak gibi görünen öksürük ile karakterizedir.

Bir kişinin solunum alerjisi olabilir ve bunu bilmiyor olabilir. Alerjik ebeveynlerin çocuklarında solunum yolu alerjisi geliştirme olasılığı daha yüksektir ve bu nedenle kalıcı kuru öksürükten mustarip olma olasılıkları daha yüksektir.

Alerjik Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Alerjik öksürüğün özelliklerinden biri olan kuru öksürük için evde yapılacak iyi bir tedavi, boğaz bölgesini düzgün bir şekilde temiz ve nemli tutacağından, öksürük insidansını azaltacağından, her gün propolisli bal şurubu almaktır.

İçindekiler

  • 1 kaşık bal
  • 3 damla propolis özü

Hazırlık modu

Malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra içiniz. Günde 2 ila 3 yemek kaşığı bu öksürük ilacının alınması tavsiye edilir.

Alerjik Öksürüğe İyi Gelen Çaylar

Okaliptüs, tarçın ve kekik gibi öksürük çayları, salgıları sıvılaştırmaya yardımcı olur, bu da balgamın daha kolay atılmasını, solunum bozukluklarından sorumlu mikroorganizmalarla savaşmayı ve öksürüğü iyileştirmek için iyi bir ev yapımı seçenek olabilen öksürüğü iyileştirmeyi mümkün kılar.

  • Tarçın, karanfil, limon çayı
  • Okaliptüs çayı
  • Kekik çayı
  • Havuç çayı
  • Isırgan otu çayı

Alerjik Öksürüğe Hangi İlaç İyi Gelir?

Alerjik öksürük nedene yönelik tedavisi yapılması gereken bir durumdur. Dolayısıyla hangi ilacın iyi gelip gelmediğini size doktorunuz söyleyecektir. Doktorun önerisine ek olarak yukarıda bahsettiğiniz çaylardan içebilir ve tedaviyi destekleyebilirsiniz.

About the author

Merve

Türkiye'nin en büyük kadın bilgi platformunun 'Proje yöneticisi.'

Leave a Comment